Pismo złożone 30.czerwca.2010 roku do Sekretariatu Ministra Olgierda Dziekońskiego przez Federację Porozumienie Polsiego Rynku Nieruchomości

Po spotkaniu w dniu 30 czerwca 2010 roku Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości złożyła w sekretariacie Ministra niniejsze pismo w raz z załącznikiem -pismem do Pana Ministra Boniego szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Federacja – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości
00 – 024 Warszawa Al. Jerozolimskie 44 biuro@pprn.pl .
tel. 501 213 604, Adres do korespondencji 90 418 Łódź Al. Kościuszki 3

Ministerstwo Infrastruktury
Pan Podsekretarz Stanu
Olgierd Dziekoński

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości w związku z wypracowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem wprowadzenia zamiast licencji systemu Certyfikacji zawodu pośrednika wyraża zdecydowane negatywne stanowisko.
Zaproponowany projekt art. 15 jest naruszeniem dotychczasowych praw nabytych pośredników w obrocie nieruchomościami. Projekt zawiera propozycje zapisów niedopuszczalne nie tylko z prawnego widzenia ale także sprzeczne z poczuciem sprawiedliwego, uczciwego prowadzenia spraw publicznych. Treść art. 15 została wprowadzona do projektu ustawy o ograniczaniu barier … poza publiczną debatą, bez konsultacji, w sposób nieuczciwy wobec środowiska rynku nieruchomości.
Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o poparcie propozycji wyłączenia z treści ustawy obecnego art. 15 z projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych … i o ewentualne podjęcie prac koncepcyjnych nad modernizacją dotychczasowych unormowań zawodów rynku nieruchomości poprzez nowelizację macierzystej ustawy o gospodarce nieruchomościami w oparciu o szeroką konsultację z całym środowiskiem rynku nieruchomości z przedstawicielami wszystkich organizacji zawodowych a także środowiska naukowego.
Wydaje się nam również konieczne reaktywowanie Państwowej Rady Nieruchomości. Budzi nasze głębokie zdziwienie formalna i merytoryczna martwota tego jakże przydatnego gremium, zwłaszcza wobec ostatnich pomysłów legislacyjnych.
Być może nie doszłoby do tak drastycznego odejścia od realiów rynku nieruchomości gdyby przed podjęciem decyzji Ministerstwo przeprowadziłoby choćby minimalną konsultację z organizacjami zawodowymi i uczelniami wyższymi.

Wobec powyższego jednoznacznie i dobitnie podtrzymujemy nasze stanowisko przesłane do Pana Ministra Boniego i Pana wicepremiera Pawlaka, które załączamy do niniejszego pisma.
Warszawa 30 czerwca 2010 rok
Z wyrazami Szacunku

Za Zarząd
Zbigniew Kubiński
Prezydent F PPRN

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »