Pismo wspólne F PPRN i PTEiDRN w sprawie licencji w ramach konsultacji

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości i Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości wystosowały 30.03.2010 roku kolejne pismo w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy z dn. 8. 03.2010 rok „o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Poniżej tekst wystąpienia:
Szanowny Pan
Podsekretarz Stanu
Rafał Baniak
Pl. Trzech Krzyży 3/5,
00-507 Warszawa

Dotyczy projektu ustawy „O ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców” wersja z 8 marca 2010 roku.

Szanowny Panie Ministrze,

Federacja – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości i Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości przekazuje uwagi do projektu ustawy „O ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców” w wersji 8. 03.2010 roku.

1. Szanowny Panie Ministrze z ubolewaniem stwierdzamy, że opracowany przez Ministerstwo projekt pozostaje przy koncepcji likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Pragniemy przekazać na ręce Pana Ministra wyrazy żalu i rozczarowania tym stanowiskiem.
Już wcześniej zwracaliśmy uwagę na fakt, że zawody rynku nieruchomości: rzeczoznawcy majątkowego, zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami są są komplementarne. Likwidacja jednego z nich przy jednoczesnym utrzymaniu pozostałych jest nielogiczna i niezasadna. Wszystkie bowiem powoływane przez autorów projektu podstawy uchylenia obowiązkowych licencji są wspólne także dla pozostałych zawodów.
Ponownie wskazujemy, że zawody te wzajemnie się uzupełniają – razem stanowią o jakości rynku nieruchomości. Projekt w tym zakresie jest systemowo sprzeczny.
Wyeliminowanie obowiązku posiadania odpowiednich kompetencji przez pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy zgodnie z ustawą (art. 181 uogn) stoją na straży interesów klientów naraża tych ostatnich na sytuacje rażąco niebezpieczne.
Jeśli likwidacja licencji stanie się faktem Rząd jako projektodawca tych zmian przyjmuje na siebie nie tylko odpowiedzialność wobec kilkunastu tysięcy oszukanych pośredników zmuszonych przez obowiązujące przepisy do zdobywania licencji ale także odpowiedzialność za tragedie zwykłych ludzi.
Uzasadnienie projektu ustawy w tym zakresie zawiera stwierdzenia nieprawdziwe – cytat z uzasadnienia: „W praktyce pośrednictwo ogranicza się do przedstawienia np. oferty sprzedaży nieruchomości bez uprzednich oględzin i sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości.”
Skąd takie twierdzenia pochodzą, na jakiej podstawie ktoś je formułował? Trudno dociec. Większość to więcej niż połowa, tymczasem z naszych analiz wynika, że nierzetelne podejście do wykonywania zwodu pośrednika dotyczy jednak znacznej mniejszości. Uzasadnienie w tym zakresie krzywdzi rzeszę pośredników.
2. Wskazywaliśmy już we wcześniejszych enuncjacjach, że licencja pośrednika to wymóg posiadania wiedzy a nie ograniczenie działalności gospodarczej. Nie budzi to wątpliwości nikogo poza Ministerstwem Gospodarki – cytat z uzasadnienia do projektu: „Wykonywanie czynności zmierzających do zawarcia umów sprzedaży, najmu lub dzierżawy nieruchomości nie wymaga szczególnych kwalifikacji zawodowych. Każdy przedsiębiorca funkcjonujący w obrocie gospodarczym posiada podstawowe umiejętności, którymi musi wykazać się pośrednik…”
Jak to się ma do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego? „W opinii Trybunału Konstytucyjnego, licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami powinna być traktowana jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie jest ona elementem polityki reglamentacyjnej państwa. Licencja potwierdza jedynie posiadanie przez osobę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami niezbędnych do tego kwalifikacji”.

3. Podtrzymujemy wprowadzenie w zakresie licencjonowania pośredników i zarządców nieruchomości następującego rozwiązania. Obecnie dostęp do wskazanych wyżej zawodów możliwy jest tylko dla osób, które posiadają wykształcenie wyższe. Oznacza to, że około 10 procent obywateli naszego kraju może ubiegać się o wykonywanie tych zawodów. Nasza propozycja oznacza dopuszczenie możliwości otrzymania uprawnień dla blisko połowy obywateli naszego kraju posiadających średnie wykształcenie. Będzie to znaczące otwarcie tych zawodów dla nowych osób.
4. Należy pogodzić szerszy dostęp do zawodu z wymogami posiadania specjalistycznej wiedzy. Konieczne zatem jest stworzenie takiego sytemu edukacji dla przyszłych specjalistów w pośrednictwie i zarządzaniu aby w pełni przygotować te osoby do odpowiedzialnej pracy.
System edukacji powinien opierać się na swobodzie organizowania szkoleń. System edukacji winien uznawać wykształcenie jakie ktoś osiągnął w dotychczasowej swojej edukacji.
Osoby z wykształceniem wyższym z określonych kierunków w szczególności, które ukończyły prawo i gospodarkę nieruchomościami powinny być zwolnione z obowiązku odbycia szkolenia.
5. Swoboda systemu edukacji powinna być weryfikowana poprzez egzamin państwowy, będący testem kompetencji.
6. Zawody rynku nieruchomości są zawodami praktycznymi. Wiedza teoretyczna powinna być praktycznie zderzana z realiami. Praktyki zawodowe powinny być również organizowane na zasadzie pełnej swobody podmiotów organizujących przy konieczności spełnienia jedynie kryterium programowych takich praktyk, które określa Minister Infrastruktury.
Propozycje szczegółowe.
1. Zasadniczym założeniem naszych propozycji jest rozszerzenie dostępności do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości poprzez obniżenie wymogu wykształcenia wyższego do minimum szkoły średniej.
2. Podstawowym kryterium uzyskania uprawnień zawodowych (dawniej licencji) byłby zdany test kompetencyjny (egzamin państwowy) z materiału programowego określonego przez Ministerstwo Infrastruktury. Egzamin ten miałby charakter testu.
3. Aby przystąpić do egzaminu należałoby przedstawić Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej zaświadczenie z ukończonego szkolenia kwalifikacyjnego i dziennik praktyk.
4. Osoby z wykształceniem wyższym mogłyby wg swojego uznania zamiast zaświadczenia o odbytym szkoleniu przedstawiać zaświadczenie z ukończonych studiów lub studiów podyplomowych.
5. Osoby, które ukończyły określone kierunki studiów (prawo oraz gospodarka nieruchomościami przy pośrednictwie i zarządzaniu) byłyby zwolnione z odbycia szkolenia.
Należałoby przedstawione w projekcie ustawy propozycje zmian dla zarządców nieruchomości przyjąć jako propozycje wyjściowe także dla pośredników w obrocie nieruchomościami z jednoczesnym uwzględnieniu wykształcenia średniego jako minimum i testu kompetencyjnego – weryfikującego wiedzę jako egzaminu państwowego. Ponadto należy dodać wyjątki dla określonych kierunków studiów (prawo, gospodarka nieruchomościami) nie wymagające odbycia szkoleń i studiów specjalistycznych.
Federacja – Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości – F PPRN zrzesza organizacje społeczne rynku nieruchomości działające w kraju. Pod niniejszym pismem podpisuje się również Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości – PTEiDRN zrzeszające specjalistów rynku nieruchomości. Działamy na rzecz rozwoju gospodarki, a w szczególności rynku nieruchomości, bez względu na funkcjonujące na nim podmioty. Nie należymy do żadnej grupy lobbystycznej.
Szanowny Panie Ministrze ponownie zwracamy się z prośbą o uwzględnienie przedstawicieli naszej Federacji i Towarzystwa w pracach przy uzgodnieniach międzyresortowych.

Warszawa, 30.03.2010 rok

Z upoważnienia
Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości
Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości
Zbigniew Kubiński
Prezydent FPPRN

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Życzenia Bożonarodzeniowe

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rokżegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.Pragniemy przeżyć niepowtarzalne świąteczne chwile w pokoju

Przeczytaj więcej »

Co z rynkiem nowych mieszkań w 2025 roku?

Cytat “Oferta nowych mieszkań jest bogata, ale kupujących wciąż brakuje. Rok 2024 na rynku pierwotnym upłynął pod znakiem wyraźnego spowolnienia, które stało się wyzwaniem zarówno dla deweloperów, jak i potencjalnych nabywców. Wraz z Markiem Wielgo podsumowujemy najważniejsze trendy minionych miesięcy i sprawdzamy, jakie prognozy na 2025 rok niesie rynek nieruchomości.”

Przeczytaj więcej »