Pismo PTEiDRN w ramach konsultacji projektu nowych wymogów programowych studiów podyplomowych.

W dniu 10 listopada 2009 roku Zarząd PTEiDRN wystosował w ramach konsultacji nowych propozycji programowych dla studiów podyplomowych zawodów rynku nieruchomości. Projekt wymogów został zaprezentowany na stronie Ministerstwa infrastruktury patrz www.mi.gov.pl W liście PTEiDRN czytamy:

Pan Minister
Olgierd Dziekoński
Ministerstwo Infrastruktury
00-926 Warszawa
Ul. Wspólna 2/4

Szanowny Panie Ministrze.

Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości przekazuje uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie programów studiów podyplomowych…. Przechodząc do projektu rozporządzenia stwierdzamy że proponowane zmiany wpisują się w trend obniżania rangi zawodów rynku nieruchomości, zwłaszcza pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami.
Trend ten został zapoczątkowany zniesieniem egzaminów państwowych na uzyskanie licencji – przypominamy, że jednym z argumentów przedstawianych podczas prac sejmowych była rzekoma oczywistość, że gwarancją utrzymania wysokiego poziomu zawodów rynku nieruchomości będzie samo skończenie studiów podyplomowych. Czas pokazał, że było to tylko pobożne życzenie.
Dzisiaj autorzy projektu poczynili dalszy krok w tych staraniach aby pośrednik, zarządca i niestety także rzeczoznawca mniej wiedział.

Zmieniony program dla studiów podyplomowych z niewiadomych przyczyn został zmniejszony godzinowo.

W szczególności zwraca uwagę w programach, nie mająca wiele wspólnego z realiami, maniera ujednolicenia na siłę części programowych. W programie brakuje szeregu zagadnień niezbędnych dla funkcjonowania zawodów albo są one potraktowane marginesowo.

Kompromitującym niewypałem naszym zdaniem jest potraktowanie standardów zawodowych – jednego z podstawowych zagadnień dla funkcjonowania zawodów rynku nieruchomości w wymiarze 1 godziny przy równoległym zwiększeniu godzin dla zagadnień zupełnie niepotrzebnych.

Jako poważne przeoczenie, należy wskazać ograniczenie problematyki doradztwa na rynku nieruchomości do 2 godzin – nie daje to żadnych szans na przygotowanie zawodów rynku nieruchomości do wykonywania usług doradztwa, które po uzyskaniu uprawnień mogą wykonywać.

Więcej czasu zajmuje wstępne szkolenie BHP, które musi przejść każdy pracownik w Polsce.

Szczegółowe uwagi również w naszym imieniu co do projektu programu przedstawi Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości, której członkiem jest nasze Towarzystwo.

Mamy nadzieję, że konsultacja społeczna przyniesie ponowne pochylenie się na tekstem programów, które w zaproponowanym zakresie nie powinny się ostać. Co do prowadzenia prac zgłaszamy nasz udział.

Zbigniew Kubiński
Prezydent PTEiDRN

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »