Pierwsza konferencja prasowa ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

W dn. 20.12.2011 roku, Minister Gowin przedstawił projekt nowelizacji Ustawy o Procedurze Karnej. Projekt ten jest efektem dwuletniej pracy Komisji Kodyfikacji Prawa Karnego. Znalazło się w nim 160 pozycji zmian, które na początku przyszłego roku mają zostać przesłane do Sejmu. Efektem wprowadzenia nowelizacji ma być przede wszystkim udoskonalenie przeprowadzania procesów sądowych. Zmiany mają skutkować skróceniem czasu trwania procesów o jedną trzecią. Nowelizacja ma opierać się na „zmianie filozofii działania sądów”. Sąd nie będzie dochodził do faktycznego stanu rzeczy, ale rozpatrywał będzie spory między oskarżycielem a oskarżonym. Procesy będą mogły odbywać się bez udziały oskarżonego i jego adwokata. Więcej o proponowanych zmianach w publikacji Polskiej Agencji Prasowej na stronie www.pap.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ceny materiałów budowlanych w II 2025

Cytat “Stabilizacja dynamiki cen na krajowym rynku materiałów budowlanych wciąż ma się bardzo dobrze. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak to zdecydowanie za mało by mówić o jakimkolwiek przesileniu. Tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż nie uległ materializacji, jednak trudno sobie wyobrazić inny scenariusz już w przewidywalnej przyszłości.”

Przeczytaj więcej »

Umowa o dożywocie z osobą prywatną. Co po śmierci świadczeniodawcy?

Cytat “Co się stanie, gdy senior odda swoje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią sąsiadowi, a ten nagle umrze? W Polsce aż 99% umów o dożywocie zawieranych jest między osobami prywatnymi. Zdarza się, że część świadczeń ustalana jest wtedy ustnie, bez wpisywania do kontraktu. Oto pytania, które pojawiają się wraz ze śmiercią przysłowiowego Pana Romka (czyli świadczeniodawcy). Po pierwsze: co stanie się z nieruchomością, której senior nie jest już właścicielem? Kto będzie wypłacał seniorowi świadczenia pieniężne? Czy spadkobiercy zmarłego będą do tego zobowiązani? A co jeśli Pan Romek nie miał spadkobierców, a mieszkanie przejmie gmina lub Skarb Państwa? Wreszcie: czy emeryt będzie mógł wciąż mieszkać w tym lokum? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z Małgorzatą Rosińską, Kierowniczką Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.”

Przeczytaj więcej »