Oryginalny budynek wieży ciśnień wystawiony na sprzedaż – w Anglii będzie na nią popyt

Niezwykła oferta pojawiła się na sprzedaż w niewielkiej brytyjskiej miejscowości. Nieruchomość w rzeczywistości jest nieczynną wieżą ciśnień, a jej kształt to efekt pracy najlepszy konstruktorów swoich czasów.

Tonwell Water Tower

Budynek przypomina trochę odwrócony do góry nogami lejek. I gdy spojrzymy z daleka, łamie prawa fizyki utrzymując się na wąskim trzpieniu. Jest to oczywiście jedynie iluzja, a konstrukcja jest dowodem kunsztu projektantów.

Jej projektantem był uzdolniony i ceniony na wyspach architekt – Edmund Percey – projektant takich budynków jak Mathematics Tower Uniwersytetu w Manchesterze oraz innych wieży ciśnień Cockfosters i Baydon.

Dom w wieży ciśnień
Budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Tonwell. Wieża znajduje się na niewielkiej działce o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. Budynek jest od 2007 roku wprowadzony do Spisu Zabytków Wysp Brytyjskich II stopnia.

Konstrukcja otrzymał zgodę na zamianę na cele mieszkaniowe. Budynek wystawiony jest na licytacji, a cena wywoławcza wynosi 30 tysięcy funtów. Licytację prowadzi agencja Dalcour Maclaren.

Wieża ciśnień – nowa moda
Może się wydawać, że dom w wieży ciśnień to zbyt duża ekstrawagancja jak dla stonowanych Anglików, ale to tylko pozory. Te konstrukcje, niegdyś bardzo potrzebne w systemie dystrybucji wodociągowej, teraz są często przerabiane na domy mieszkalne.

Po rewolucji związanej z wprowadzeniem do sieci wodociągowej pomp, wieżę ciśnień zostały wyłączone z użytkowania. Brytyjczycy całkiem szybko zdali sobie sprawę, że są to konstrukcje bardzo wytrzymałe i niekonwencjonalne. Nie bez wpływu na modę na domy w wieżach ciśnień miał wpływ wyjątkowo popularny na Wyspach program telewizyjny The Grand Design prowadzony przez Kevina McClouda, w którym wielokrotnie pojawiał się motyw remontu takich konstrukcji. Moda ta dotarła również do Polski – oto jedna z ofert.

Źródło: awdisposals.co.uk
Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej Patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »