Opublikowano pierwszy raport nastrojów na rynku nieruchomości w oparciu o Indeks INPON.

Indeks INPON: Rynek nieruchomości lekko schłodzony, ale wciąż w dobrym nastroju – badanie nastrojów pośredników po III kwartale   

Sprzedaż działek, domów i mieszkań w IV kwartale będzie na wysokim poziomie i ma potencjał dalszego rozwoju. Sytuacja wciąż najgorzej wygląda natomiast na rynku lokali komercyjnych – wynika z pierwszego w Polsce badania nastrojów pośredników, przeprowadzonego przez portal Nieruchomosci-online.pl. Partnerem merytorycznym projektu jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.   

Eksperci Nieruchomosci-online.pl opublikowali wyniki badania nastrojów w sektorze nieruchomości po III kwartale 2021. Ankietę przeprowadzono w ramach Indeksu Nastrojów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (INPON), pierwszego projektu badawczego w Polsce, którego celem jest cokwartalna analiza sytuacji rynkowej z perspektywy biur i agentów. 

INPON jest barometrem atmosfery na rynku i może przybierać wartości od 0 do 100 pkt., gdzie powyżej 50 oznacza, że pośrednicy pozytywnie oceniają sytuację i w ich opinii będzie następowała poprawa. Indeks realizowany jest pod nadzorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który odpowiadał za opracowanie metody badawczej i algorytmu indeksu. 

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami 

  INPON kawalerki sprzedaż kawalerki najem mieszkania sprzedaż mieszkania najem działki budowlane sprzedaż domy sprzedaż lok. biurowe sprzedaż i najem lok. usługowe sprzedaż i najem
II kw. 2021 r. 62,75 67,5 58,5 69,4 57,2 75,2 69,8 46,6 48,3
III kw. 2021 r. 61,30 66,5 60 67,2 59,5 67,3 65,3 47,7 48,4

Sprzedaż domów w dół, ale wciąż jest wysoka  

We wrześniowej ankiecie Nieruchomosci-online.pl wzięło udział ponad 700 pośredników. Analizie poddano główne segmenty rynku, czyli mieszkania, domy, działki i nieruchomości komercyjne w zakresie poziomu cen, popytu i podaży. 

W III kwartale indeks nastrojów osiągnął 61,30 pkt. W opinii profesjonalistów będzie następował więc dalszy rozwój rynku nieruchomości, ponieważ wskazuje na to wartość powyżej 50. Oznacza to też utrzymanie tendencji z II kwartału, w którym nastroje były minimalnie lepsze (62,75 pkt.). Niewielkie osłabienie wynikało z uwarunkowań społeczno-gospodarczych, z którymi mieliśmy do czynienia w III kwartale, m.in. koniunktury gospodarczej, sytuacji w sektorze bankowym i zmian w otoczeniu rynku nieruchomości – mówi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW.   

Wśród 8 subindeksów składających się na INPON, najwyższą wartość osiągnęła sprzedaż działek (67,3 pkt.). Jest to jednak wynik niższy o prawie 8 pkt. w porównaniu z II kwartałem. Mimo szalejących cen Polacy nie zaprzestali zakupów, najczęściej inwestując właśnie w grunty, choć ze względu na porę roku popyt lekko wyhamował. Pozytywne nastroje pośredników zaobserwowano też w przypadku większych mieszkań na sprzedaż (67,2 pkt., spadek o ponad 2 pkt.) oraz kawalerek na sprzedaż (66,5 pkt., spadek o 1 pkt). 

Spadek wartości subindeksu odnotowano też w segmencie sprzedaży domów, chociaż ta wartość nadal jest stosunkowo wysoka (65,3 pkt.). Spadek zainteresowania może wiązać się z oczekiwaniem na zapowiadane uproszczenia w zakresie zgody na budowę domu – wyjaśnia dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak, prof. UEW i dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego UEW. 

Pytania ankietowe przygotowane przez Nieruchomosci-online.pl i uniwersytet dotyczyły też finansowania. Z obserwacji pośredników wynika, że w ostatnim roku nastąpił duży lub umiarkowany wzrost udziału zakupów za gotówkę w segmentach działek i mieszkań. Największy udział transakcji gotówkowych był w przypadku gruntów.

Najem lekko w górę, a lokale komercyjne wciąż w dołku  

W odczuciu pośredników, segment najmu ma się delikatnie lepiej niż w II kwartale. Wartość subindeksu dla większych mieszkań wyniósł 59,5 pkt. i wzrósł o ponad 2 pkt. Z kolei najem kawalerek osiągnął 60 pkt., zyskując kwartał do kwartału 1,5 pkt. Wzrost zainteresowania najmem jest jednak charakterystyczny dla III kwartału, ponieważ ma związek z powrotem do nauki stacjonarnej i pracy. 

Pośrednicy dość optymistycznie oceniają koniunkturę na rynku, na którą wpływa wysoki poziom popytu, choć już z widocznym ochłodzeniem. Jednak pozytywne oceny nie dotyczą każdego segmentu. Pandemia wciąż negatywnie wpływa na rynek lokali komercyjnych. Ocena sytuacji wciąż jest tu pesymistyczna, o czym świadczy wartość indeksu poniżej 50 pkt. Jednak w porównaniu z II kwartałem, wzrosła wartość subindeksu dla lokali biurowych na sprzedaż i najem (o ponad 1 pkt.). Miało to związek ze względną stabilizacją sytuacji związanej z pandemią. Wartość subindeksu dla lokali usługowych na sprzedaż i najem pozostała bez zmian – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.    

Prognozy pośredników na IV kwartał

Pośrednicy wskazują na dalszy wzrost cen nieruchomości przez podwyżki cen usług i materiałów budowlanych. Pozytywnym aspektem jest to, że wzrosty przy działkach i domach nie powinny być już jednak tak dotkliwe jak w III kwartale. Sprzedaż działek, domów i mieszkań w IV kwartale będzie więc w ich opinii wciąż na wysokim poziomie i ma potencjał dalszego rozwoju. Może przełożyć się to na większą popularność najmu, a także na poszukiwanie alternatywy do nowych mieszkań w postaci mieszkań w wielkiej płycie lub domów w tańszych lokalizacjach. 

Rosnące koszty pracy i materiałów wpłyną na zakup mieszkań do remontu. To samo dotyczy budowy domów. Większa część klientów będzie wybierać gotowe mieszkania i domy z rynku wtórnego, zamiast budować od podstaw. Wraz z rosnącymi kosztami ogrzewania i energii dużą popularnością będą cieszyć się rozwiązania ekonomiczne i łatwe w utrzymaniu. Ceny działek do 15 km od aglomeracji będą sukcesywnie rosnąć. Spora ich część nie zostanie jednak przeznaczona pod budowę, ale będzie lokatą kapitału – uważa Piotr Szarkowski z agencji Północ Nieruchomości w Białymstoku. 

Właściciele biur i agenci podkreślają też, że podaż wciąż nie będzie nadążała za popytem. Zmianę może przynieść podwyższenie stóp procentowych przez RPP, które stało się faktem na początku października. Jednak przy wciąż i tak niskich stopach i wysokiej inflacji pośrednicy nie oczekują zwiększenia podaży ofert na sprzedaż (w dużej mierze licząc chociaż na zachowanie dotychczasowej aktywności sprzedających).

Szczegółowe wyniki badania INPON po III kwartale zostały przedstawione 26 października podczas “Nastroje w branży nieruchomości”, której zapis wideo dostępny jest pod adresem: https://www.nieruchomosci-online.pl/indeks-nastrojow-posrednikow/konferencja2021.html

Organizatorem wydarzenia online, które będzie połączone z debatą ekspertów był portal Nieruchomosci-online.pl.

RAPORT INPON za III kwartał 2021 do pobrania na stronie:

https://www.nieruchomosci-online.pl/indeks-nastrojow-posrednikow/

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Zimowe wydatki – jak oszczędzić na użytkowaniu domu lub mieszkania

Cytat “Nadszedł sezon grzewczy. Dni stają się coraz chłodniejsze, a kaloryfery rozgrzewają się. Niespodziewana fala gorąca ogarnia również właścicieli nieruchomości, gdy spoglądają na rachunki… Opłaty związane z ogrzewaniem z roku na roku są wyższe, a 2021 rok wcale nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jesienne i zimowe miesiące to okres, w którym domowy budżet jest szczególnie obciążony, a badania wskazują, że najwięcej energii – jak i pieniędzy – pochłania ogrzewanie. Warto więc wdrożyć kilka zasad, które pomogą zaoszczędzić energię w domach. To działanie, które pozytywnie wpłynie na portfel, jak i na naszą planetę!”

Przeczytaj więcej »

Fundusze PRS głównym ryzykiem rynku mieszkaniowego w Polsce?

Cytat “W ostatnim czasie na cenzurowanym w roli głównego ryzyka dla rozwojowej stabilności rodzimego rynku mieszkaniowego znalazł się dopiero co raczkujący w Polsce rynek PRS (mieszkaniowy wynajem instytucjonalny) wraz z funduszami próbującymi go wykreować. Analitycy portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili czy faktycznie te ostatnie wyrastają na główne ogniwo wszelkich zagrożeń i perturbacji pierwotnego segmentu mieszkaniówki, grożąc bańką cenową i perspektywą rynkowego załamania?”

Przeczytaj więcej »

Mieszkanie na kredyt. Wszystko na temat stałej stopy

Cytat “To będzie rekordowy rok pod względem udzielonych hipotek. Tymczasem stopy procentowe rosną, a wraz z nimi raty. Lekiem na tę dolegliwość mogą być stałe oprocentowanie, tyle że mało kto je chce. Oferta polskich banków mocno odbiega od rynków zachodnich. Najwyższy czas zacząć je gonić.”

Przeczytaj więcej »