Odkryli prehistoryczny ”hotel”. Może być dowodem na wcześniejszy podbój Ameryki przez człowieka

Międzynarodowy zespół ekspertów odkrył w Meksyku dowody na to, że człowiek mógł pojawić się w Ameryce kilkanaście tysięcy lat wcześniej, niż do tej pory sądzono. Wskazują na to ślady odnalezione w prehistorycznym “hotelu”.

W Meksyku znaleziono prehistoryczny “hotel”, który, zdaniem naukowców, może znacząco zmienić nasze rozumienie historii ludzkości. Znalezisko może być bowiem dowodem na aktywność człowieka w Ameryce o tysiące lat wcześniejszą, niż do tej pory zakładano.

Jeszcze niedawno świat naukowy był bowiem przekonany, że ten kontynent został zaludniony od 12 do 20 tys. lat temu. Ślady pozostawione na terytorium Meksyku mogą świadczyć o znacznie wcześniejszym pojawieniu się człowieka – nawet 33 tys. lat temu.

W badaniach udział wziął międzynarodowy zespół naukowców reprezentujący kilka uniwersytetów – m.in. Oxford czy Uniwersytet Kopenhaski.

Prehistoryczny “hotel” dowodem na wcześniejszą ekspansję człowieka

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu 2 tys. narzędzi znalezionych w jaskini Chiquihuite. Jeszcze bardziej zaskakujące wnioski dotyczą sposobu wykorzystywania schronienia położonego w niedostępnym terenie – 2750 m nad poziomem morza.

– Mieszkańcy nie przebywali w jaskini na stałe. Przebywali tu tylko przez część roku – podczas zimy lub lata. Mogła być to też przejściowa baza wykorzystywana w trakcie migracji. W zasadzie to może być najstarszy w historii amerykański hotel – stwierdził cytowany przez CNET Eske Willerslev, ekspert od analizy DNA.

Selection of lithic artifacts from Chiquihuite Cave, from Ardelean et al. 2020 https://doi.org/10.1038/s41586-020-2509-0

Wiele z narzędzi pozostawionych w jaskini wykonano w sposób, z którym naukowcy nie spotkali się wcześniej. Wiele wykonano z nietypowego skrystalizowanego kamienia wapiennego, część ma nietypowy kształt i sposób wykończenia.

W Chiquihuite nie znaleziono śladów DNA, szczątków, czy kości. To, zdaniem naukowców, mocny dowód potwierdzający tezę, że jaskinia była wykorzystywana niczym “hotel”. Eksperci podkreślają, że znalezisko stanie się impulsem do pogłębionych badań. Dowodów na wcześniejszą obecność człowieka na kontynencie może wkrótce być więcej.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »