Odbyła się IX Krajowa KOnferencja Rynku Nieruchomości PTEiDRN/F PPRN

W dniach 13 -14 grudnia 2014 roku w salach Hotelu Holiday w Łodzi odbyła się IX Krajowa KOnferencja Rynku Nieruchomości. Podczas tego dwudniowego spotkania wysłuchane zostały wystąpienia 6 znakomitych wykładowców i również wspaniali uczestnicy.

To była niezwykła Konferencja. Temat przewodni referatów i dyskusji – DIAGNOZA RYNKU NIERUCHOMOŚCI WARTOŚCI, INNOWACJE, TRENDY, PERSPEKTYWY.

Prof. zw. dr hab. Tadeusz Markowski

Konferencję zainaugurowało wystąpienie Pana Profesora zw. dr hab. Tadeusza Markowskiego, który przedstawił bardzo interesujący referat „GOSPODARKA PRZESTRZENNA WOBEC WSPÓŁCZESNYCH WYZWAŃ ROZWOJOWYCH – NIEZBĘDNE KIERUNKI ZMIAN W SYSTEMIE SPOŁECZNO – GOSPODARCZYM.” Wykład poświęcony był w szczególności problemom relacji między otoczeniem prawnym, ekonomicznym politycznym i społecznym a stanem zagospodarowania przestrzennego. Końcowa część wykładu poświęcona będzie pokazaniu niezbędnych kierunków reformowania systemu gospodarki przestrzennej w nawiązaniu do współczesnych wyzwań cywilizacyjnych i ekonomicznych.

Prof.nadzw. dr hab. JACEK ŁASZEK.

Kolejny referat wygłosił Prof.nadzw.SGH dr hab.Jacek Łaszek„CYKLE I KRYZYSY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI A ROZWÓJ RYNKÓW NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Poruszone zostały następujące zagadnienia; rynki nieruchomości kryzysy i cykle- najnowsze wyniki badań na rynku międzynarodowym, mechanizmy i napięcia na polskim rynku nieruchomościowym, przegląd rynku nieruchomościowego w Polsce.

Prof. zw. dr hab. EWA KUCHARSKA- STASIAK

Kolejny znakomity wykład przedstawiła Pani Prof. zw. dr hab. EWA KUCHARSKA – STASIAK „ZJAWISKO BANIEK CENOWYCH NA RYNKACH NIERUCHOMOŚCI. MECHANIZMY POWSTAWANIA I SKUTKI.” Rynki nieruchomości podlegają fluktuacjom, które mogą mieć silniejszy przebieg niż fluktuacje w całej gospodarce. Na rynkach nieruchomości zidentyfikowano wyraźne cykle , nazwane- w odróżnieniu od cykli koniunkturalnych, występujących w całej gospodarce- cyklami rynku nieruchomości. Niezależnie od cyklicznej zmienności rynki te czasami podlegają gwałtownym zmianom, których zewnętrznym wyrazem jest gwałtowny wzrost cen…

KAZIMIERZ KIREJCZYK, FRICS
KAZIMIERZ KIREJCZYK, FRICS

Kolejny wykładowca Pan Kazimierz Kirejczyk REAS, FRICS przedstawił referat „RYNEK NOWYCH MIESZKAŃ W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH W POLSCE – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU”. Omówiona została obecna sytuacja na rynku: wielkość oferty, skala nowej podaży, liczby sprzedanych mieszkań. Ceny ofertowe, ceny lokali wprowadzanych do sprzedaży i sprzedawanych. Program MdM i jego wpływ na rynek. Program Funduszu Mieszkań na Wynajem. Prawdopodobne scenariusze rozwoju sytuacji w najbliższych latach.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »