Nowy numer magazynu „INMAG” od Nieruchomosci-online.pl już dostępny!

Magazyn skierowany do marketerów i sprzedawców na rynku pierwotnym właśnie się ukazał. Na jego łamach specjaliści i eksperci z praktyką i doświadczeniem w branży poruszają aktualne tematy dotyczące promocji inwestycji, wizerunku dewelopera, skutecznej sprzedaży czy efektywnych negocjacji.

Tym razem eksperci pod lupę biorą kwestię zaufania, które może stanowić przewagę konkurencyjną oraz być elementem, na którym opiera się sprzedaż. Budowa zaufania zachodzi równolegle na wielu obszarach, a jej fundamentem są wiarygodność i reputacja dewelopera w lokalnej społeczności, a najbardziej żarliwym ambasadorem, który może zarówno wznieść markę dewelopera na wyżyny, jak i z nich strącić, jest natomiast były klient. Ten, który już kupił. Sporo miejsca poświęcają też rynkowi najmu: Czy Private Rented Sector – na dobre zagości w naszym kraju, a może nawet zdominuje polski rynek mieszkań na wynajem? Jak kształtuje się mieszkalnictwo w ramach projektów mixed-use? Odpowiedzi na te i inne pytania nurtujące branżę znajdują się na łamach magazynu „INMAG”.

Magazyn w wersji elektronicznej można pobrać bezpłatnie na stronie inmag.pl

W numerze 3/2021:

MARKETING.

Szanse i zagrożenia, mocne i słabe strony, czyli analiza SWOT w branży nieruchomości

Nie unikaj krytyki, czyli świadomy dialog z klientem

Rebranding Spravia wrażenie. Rozmowa z Mariuszem Rysiczem

Skuteczne narzędzia marketingowe do pozyskania klientów inwestycji premium

SPRZEDAŻ.

Budowanie zaufania jako przewaga konkurencyjna

Pierwsze wrażenie przy sprzedaży nieruchomości

Czasem lepiej nie sprzedawać

Lektury obowiązkowe marketera

TRENDY.

Świadomość architektoniczna Polaków. Jak duże znaczenie ma architektura dla osób poszukujących nieruchomości?

Private Rented Sector. Czy zdominuje polski rynek mieszkań na wynajem?

Wielofunkcyjne, czyli jakie? Program funkcjonalny założeń mixed-use

Zapraszam do lektury!

Karolina Kłujszo

redaktor naczelna

Magazyn „INMAG”
Wydawca: NNV Sp. z o.o., 10-457 Olsztyn, ul. Wyszyńskiego 1, redakcja@inmag.pl
Sąd Rejonowy dla Miasta Olsztyna, KRS 0000310781, NIP 7393699287, REGON 280319486, Kapitał Zakładowy 1 152 000 zł, wpłacony w całości

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »