Nowi poszukujący w internecie, kim są oraz w jaki sposób szukają nieruchomości

Na rynek nieruchomości wkracza nowa grupa konsumentów. Jak wygląda nowe pokolenie klientów? Przedstawiamy analizę trendów w zachowaniach użytkowników poszukujących nieruchomości na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Kim są młodzi Polacy poszukujący nieruchomości?
Jest to grupa liczniejsza niż starsze pokolenie X. Różni ją sposób korzystania z internetu, traktuje go ona jak źródło więzi, rozrywki, relaksu, porad i inspiracji, a nie jak narzędzie pomocne w pracy (jak w przypadku starszego pokolenia X). Milenialsi są stale obecni w social mediach, charakterystyczne jest również to, iż są natywnymi użytkownikami internetu (połowa z nich urodziła się po roku 1990, kiedy zostało uruchomione pierwsze łącze internetowe w Polsce).
Milenialsi odkładają na potem stabilizację, niemniej nie oznacza to, iż są zdeklarowanymi przeciwnikami zawierania małżeństw i posiadania dzieci. Pokolenie to ma inne priorytety oraz hierarchię potrzeb. Odkłada stabilizację, jednak to nie oznacza, że jej nie osiągnie. 74 proc. z nich twierdzi, że chce mieć dzieci, a 70 proc. chce wejść w związek małżeński (Goldman Sachs).
Ufają osobom, coraz więcej z nich nieufnie podchodzi za to do wszelkich działań marek. Cokolwiek mówi firma czy organizacja, jest postrzegane jako próba nakłonienia do zakupu. Dlatego wolą komunikować się z realnymi, prawdziwymi ludźmi. Łatwiej jest nawiązać kontakt, a także łatwiej jest zaufać osobie niż firmie. Marki nieustannie biją się o klienta, wprowadzając coraz nowsze sposoby dotarcia do niego. Niestety, konsumenci są coraz mniej podatni na konwencjonalne formy reklamy, a zaufanie i lojalność wobec marek drastycznie spadły w porównaniu do pokolenia X. Postawienie silnej osobowości na froncie działań sprzedażowych może znacznie podnieść liczbę konwersji.

Jak poszukują nieruchomości?
W kontekście dobowym największa aktywność przypada pomiędzy godziną 20.00 a 22.00. Czas, jaki poszukujący spędza na przeglądaniu ofert wieczorem, jest do 37 proc. dłuższy niż w innych godzinach. Jest to pora dnia, podczas której poszukujący ma chwilę wolnego (od obowiązków służbowych oraz domowych) i może poświęcić znacznie więcej uwagi ofertom.

Znacznie ciekawiej przedstawia się liczba poszukiwań nieruchomości w kontekście tygodnia. Tu wahania pomiędzy dniem, w którym jest najwięcej poszukujących (poniedziałek), a dniem z najmniejszą ich liczbą (sobota), dochodzą nawet do 50 proc.

Nie będzie zaskoczeniem fakt, iż praca nie przeszkadza w poszukiwaniu nieruchomości. 46 proc. użytkowników, którzy zdeklarowali chęć otrzymywania powiadomień o nieruchomościach na skrzynkę pocztową, otwiera e-maile i przegląda ogłoszenia w czasie pracy (od godziny 10.00 do 14.00).

Wykorzystanie urządzeń mobilnych

W 2015 roku 17 proc. osób wykorzystuje telefon w poszukiwaniach nieruchomości. Dla porównania w 2013 roku było to zaledwie 3 proc. W przypadku tabletów wartość ta wzrosła z 2 proc. w 2013 do 7 proc. w 2015 roku. (Źródło: Nieruchomosci-online.pl)

Średni czas odwiedzin różni się ze względu na urządzenie. Tym, na którym użytkownicy najdłużej pozostają, przeglądając oferty nieruchomości, jest tablet, a nie jakby można było się spodziewać komputer. Tablet także dominuje pod względem liczby przeglądanych podstron. W następnej kolejności lokują się urządzenia stacjonarne, a na końcu smartfony.
Tablet dominuje zarówno pod względem czasu, jaki użytkownik spędza na portalu, jak i liczby przeglądanych podstron.
Pomimo iż statystycznie nie jest on w czołówce urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników, okazuje się, iż jest on najwygodniejszy do przeglądania ofert nieruchomości.

Pokolenie, które jest natywnym użytkownikiem internetu oraz nowych technologii, właśnie wchodzi na rynek nieruchomości. Jest to bardzo duża grupa z inną hierarchią wartości i innymi priorytetami niż ich poprzednicy. Są multiscreenowi, chcą korzystać z rożnych urządzeń w sposób najwygodniejszy dla siebie w danym momencie. Tworzy to zupełnie nowe możliwości komunikowania się z klientem, ale również nakłada obowiązek pojawienia się ze swoim komunikatem oraz ofertą na każdym urządzeniu.

Nieruchomosci-online.pl – jeden z największych portali, prezentujący oferty nieruchomości z rynku
pierwotnego i wtórnego, z którym współpracuje obecnie ponad 3000 stałych klientów. Dociera on miesięcznie do ponad 1,3 miliona unikalnych użytkowników, generując 2,26 miliona odwiedzin osób poszukujących nieruchomości. Inicjator programu Profesjonalny Agent, którego celem jest publikacja najwyższej jakości ogłoszeń oraz wspieranie agentów w zdobywaniu jak największej liczby klientów.
Ukierunkowany na użytkowników łączy poszukujących nieruchomości z odpowiednimi ofertami.

Pobierz całą publikację

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »