Nowa ulga mieszkaniowa?

W Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozważany jest pomysł wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, zachęcającej Polaków do oszczędzania na mieszkania. Brak oszczędności klientów nie sprzyja udzielaniu kredytów przez banki. Środki na mieszkania udzielane są długoterminowo, natomiast instytucje finansowe mają do dyspozycji przeważnie krótkoterminowe lokaty swoich klientów. Konieczne jest zdobycie więc środków długoterminowych. Aktualnie najpopularniejszą formą oszczędzania są ponownie wprowadzone przez PKO BP książeczki mieszkaniowe. Wzrasta ilość osób gromadzących w ten sposób. Oszczędności te są zwolnione z podatku Belki, bank oferuje też tańszy kredyt hipoteczny – więcej na stronie www.wyborcza.biz w artykule Marka Wielgo – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »