Nowa fala kontroli przedsiębiorców na rynku nieruchomości. UOKiK przeprowadza kontrole wśród biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

UOKiK przeprowadza kontrole wśród biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W jednym z miast kilkadziesiąt biur nieruchomości (około 50 ) otrzymało wezwania z poleceniem wypełnienia bardzo szczegółowych ankiet.

Pięciostronicowa ankieta obejmuje; przychody za rok 2014, szczegółowe informacje dotyczące ilości zawieranych i zrealizowanych umów pośrednictwa w rozbiciu na okresy półroczne, za lata 2014 i 2015, opisanie sposobu zawierania tych umów z uwzględnieniem zawieranych w lokalu i poza lokalem przedsiębiorstwa, nazwy czasopism i adresy stron internetowych gdzie reklamuje się przedsiębiorca i gdzie umieszcza oferty, przykładowe skany reklam, wskazania 6 swoich konkurentów z ich nazwami i adresami (Sic! ), ujawnienie przynależności do organizacji zawodowych(!!!!) , stowarzyszeń (!!!), załączeniu dokumentów z odpowiednich rejestrów działalności gospodarczej, dokumentów finansowych potwierdzających powyższe, załączeniu wzorców umów pośrednictwa z roku 2014 i roku 2015 wraz z załącznikami. Wszystko ma być potwierdzone za zgodność przez przedsiębiorców.

Wypełniona ankieta to całkiem spory pakiet papierów, którego solidne wypełnienie wymaga duzo czasu. Na koniec zastrzeżone zostały stosowne konswekwencje finansowe.

Jako podstawę tych działań UOKiK wskazał art 50 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który brzmi “art 50 ust 1. Przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania wszelkich koniecznych informacji i dokumentów na żądanie Prezesa Urzędu. ust.2 Żądanie , o ktorym mowa w ust. 1, powinno zawierać: 1) wskazanie zakresu informacji, 2) wskazanie celu żądania, 3) wskazanie terminu udzielenia informacji, 4) pouczenie o sankcjami za nieudzielenie informacji lub za udzielenie informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd.” Ponadto pouczono i wskazano jako podstawę ewentualnych sankcji wskazano przepis art. 106 ust. 2 pkt 2, który powiada ” Prezes Urzędu może również nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej do 50 000 000 euro jeżeli przedsiębiorca ten choćby nieumyślnie: 2) nie udzielił informacji żądanych przez Prezesa Urzędu na podstawie ….. lub art 50 bądź udzielił nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd. ”
Czy to ma być zapowiadane przez władze ułatwienie w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców?

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »