Nieruchomości jednak na plusie? “Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, ma dobre perspektywy”

Kwietniowy raport banku UBS wskazuje, że rynek nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów. Stopa zwrotu z inwestycji – szczególnie jeśli chodzi o powierzchnie biurowe – w Polsce jest nawet dwukrotnie wyższa w porównaniu do krajów Zachodu.

Pomimo zawirowań, rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, ma przed sobą dobre perspektywy – twierdzą analitycy szwajcarskiego banku i firmy doradczej UBS. Chodzi przede wszystkim o obiekty biurowe i przemysłowe.

Zobacz wideo Koronawirus a wynajem nieruchomości. ‘Spadek cen nie jest jeszcze widoczny’

– Mimo trwających niepewności wywołanych walką z COVID-19, Europa Środkowo-Wschodnia w odczuciu UBS jest perspektywicznym rynkiem dla inwestorów zainteresowanych nieruchomościami. UBS spodziewa się, że ta atrakcyjność nie ulegnie długotrwałemu osłabieniu nawet w przypadku wystąpienia recesji w 2020 r. – czytamy w raporcie.

Polska to kraj atrakcyjnych stóp zwrotu

Inwestorzy dostrzegają w rynku nieruchomości naszego regionu szansę na zysk. Świadczą o tym liczby – w 2019 roku zainwestowali w krajach naszego bloku 13 mld euro. To o 3 mld zł więcej niż w roku 2015.

Największa pula tych środków trafiła do Polski – 45 proc. Drugie w kolejności są Czechy (ok. 25 proc. środków) i Węgry (15 proc.). Dlaczego akurat te kraje? Inwestorzy kierują się kalkulacją zysku – a stopa zwrotu na wschodzie Europy jest wyższa niż na zachodzie. Średni wskaźnik dla regionów wynosi odpowiednio 10 i 6 proc.

Nieruchomości komercyjne dają zarobić

Stopa zwrotu dla powierzchni biurowych w Warszawie wynosi 4,5 proc., w Krakowie i Wrocławiu niemal 6 proc. W miastach zachodniej Europy ten wskaźnik jest o połowę niższy.

Eksperci UBS wskazują również na szybkie tempo wzrostu PKB. Średni wzrost w Czechach, Polsce i na Węgrzech wyniósł, według szacunków banku, prawie 4 proc. – I jakkolwiek spodziewamy się recesji w 2020 r. (średnio 2,5 proc. dla tych państw), to przewidujemy odbicie w 2021 r. do poziomu wzrostu 3 proc. – twierdzą analitycy banku. Średnie tempo wzrostu dla Unii Europejskiej wyniosło w roku 2019 1,5 proc.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »