Niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne) Rozmowy o nieruchomościach. Telewizja PTEiDRN

Środowisko przedsiębiorców zajmujących się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami zalewane jest ostatnio falą pozwów w sprawie niedozwolonych postanowień umownych (klauzul abuzywnych) zawartych w umowach pośrednictwa. Niektórzy “rekordziści” otrzymali nawet kilkanaście takich pozwów.

Z pozwami tymi występuje pewne stowarzyszenie ochrony konsumentów z Poznania. Kwestia ta jest przedmiotem gorącej dyskusji w środowisku rynku nieruchomości. Jedno ze stowarzyszeń pośredników zgłosiło nawet sprawę masowych pozwów do prokuratury jednakże prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie uzasadniając, że fakt wnoszenia pozwów o uznanie danej klauzuli za niedozwolona nie może byc uznane za działanie niezgodne z prawem, a wręcz przeciwnie jest to działanie społecznie akceptowane, bowiem co do zasady ma chronić interesy konsumentów.

Tak więc wydaje się, że pierwotnym problemem w tej sprawie jest dawanie powodu do występowania z takimi pozwami, czyli tolerowanie przez przedsiębiorców w swoich umowach klauzul niedozwolonych. Wtórnym problemem choć finansowo dla pozwanych istotnym i bolesnym jest obejmowanie kilku postanowień z jednej umowy (wzorca umowy) wieloma pozwami a nie tak jak to chociażby wynika z praktyki UOKiK jednym pozwem wielu postanowień (nie jest to jednak formalna reguła).

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka “Rozmów o Nieruchomościach” tym razem o niedozwolonych postanowieniach umownych rozmawiają Pani Aneta Filipiak Karasińska Prezes Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polski Centralnej w Łodzi i Zbigniew Kubiński Prezydent PTEiDRN. Rozmowa nagrana we wrześniu 2012 roku.

Artykuł 385 ze znaczkiem 1 definiuje  klauzulę abuzywną następująco “Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.”

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »