Nadal dobrze się zarabia na mieszkaniach. Warunek? Musi być małe i wynajęte przez okrągły rok

Cena najmu systematycznie spada, a mieszkania nie tanieją. Czy w takich warunkach zakup inwestycyjny pod wynajem może być opłacalny? Owszem, ale trzeba spełnić dwa warunki, by nadal dobrze zarabiać na najmie.

Jeszcze nie tak dawno, bo w lutym 2020 roku prawie połowa transakcji na rynku pierwotnym to były zakupy inwestycyjne – podawał Bartosz Turek, analityk Open Finance. Z pewnością część z osób, które kupiły mieszkania inwestycyjne, liczyły na szybki zwrot poprzez wynajem nieruchomości lokatorom. Ale czy nadal zarabiają, skoro cena najmu spadła w niektórych miejscach nawet o 10 procent?

Czy można nadal zarabiać na wynajmie

Na to pytanie postarali się odpowiedzieć analitycy Expandera i Rentier.io, którzy przygotowali specjalny raport dotyczący opłacalności inwestowania w wynajem. Kluczowym parametrem jest rzecz jasna kwota najmu, jaką musi zapłacić lokator.

A ta w ostatnich miesiącach bardzo się zmieniła. W zależności od regionu i konkretnego miasta cena mogła urosnąć bądź spaść licząc rok do roku o nawet kilkanaście procent. Znaczące spadki odnotowano w Bydgoszczy (-10 proc.) i Częstochowie (-8 proc.), a na drugim biegunie są duże wzrosty w Toruniu (+16 proc.) i Gdyni (+15 proc.).

Te warunki trzeba spełnić

Obecnie inwestor liczący na duży zysk z zakupu mieszkania pod wynajem musi brać pod uwagę dwie kluczowe sprawy. Pierwszą z nich jest wielkość lokalu. – Najwyższą stopę zwrotu z najmu przynoszą wciąż małe mieszkania (<35 m2). W przypadku inwestycji bez kredytu stopa zwrotu wynosi średnio 7,1proc. brutto. Dla lokali średniej wielkości (35 – 60 m2) jest to 6,3 proc., a dla dużych (>60 m2) rentowność to 5,6 proc. – podsumowuje raport serwis alebank.pl.

Autorzy raportu jednak zaznaczają, że swoje założenia oparli na sytuacji, w której mieszkanie jest wynajęte przez okrągły rok.

Metoda badania

Jak podaje serwis alebank.pl, wyliczenia sporządzono na podstawie 68 957 ogłoszeń najmu oraz 112 865 ogłoszeń sprzedaży mieszkań (unikalnych, czyli z pominięciem duplikatów). Te dane wykorzystano do oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Expander i Rentier.io

Rentowność jest wartością brutto, czyli jeszcze przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Autorzy badania nie wzięli pod uwagę np. kosztów ewentualnego kredytu, kosztów okresowych napraw i remontów, ani opłaty dla pośredników.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Idealne zdjęcia w Twoich ogłoszeniach

Aby skutecznie przyciągnąć uwagę poszukujących na Nieruchomosci-online.pl, warto postawić na wysokiej jakości zdjęcia nieruchomości, stosować odpowiednie zasady kadrowania dostosowane do urządzeń mobilnych oraz unikać elementów zakłócających odbiór, co zapewni najlepsze doświadczenie użytkownikom portalu. Jak przygotować zdjęcia do publikacji na portalu, wyjaśnia Dominika Mikulska.

Przeczytaj więcej »

Popyt na mieszkania goni uciekającą podaż. Indeks urban.one i ceny stabilne, ale najwyżej w historii

Cytat “Choć na rynku przybywa chętnych na mieszkania, w szczególności posiłkujących się kredytami mieszkaniowymi, to szybciej od popytu rośnie podaż – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Mimo że zarówno odczyty indeksu urban.one jak i ceny znajdują się na szczycie, to dynamika wzrostu liczona w ujęciu rocznym słabnie z miesiąca na miesiąc.”

Przeczytaj więcej »