Na instalację odzyskiwania deszczówki potrzeba zezwolenia, a na oczko wodne?

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział program Moja Woda, który ma dofinansowywać budowę oczek wodnych i instalacji zbierania deszczówki. Otrzymać będzie można nawet pięć tysięcy złotych. Ale by wykonać któreś z tych rozwiązań, należy spełnić wymogi prawa budowlanego. Tłumaczymy jakie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Ministerstwo Klimatu będą realizować nowy program, którego start ogłosił ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. “Moja Woda” pochłonie 100 mln zł.

Program “Moja Woda”

Najnowszy program ma łagodzić skutki suszy w Polsce, z jego inicjatywą wyszedł resort Klimatu oraz NFOŚiGW. A całość zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Wspomniany program Moja Woda ma umożliwić sfinansowanie 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Na ten cel rząd planuje przeznaczyć 100 mln złotych.

– Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej małych zbiorników wodnych. Z programu Moja Woda będzie można uzyskać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe – tłumaczył założenia programu prezydent Andrzej Duda.

Według wyliczeń, 20 tysięcy małych zbiorników wodnych miałoby dostarczyć dodatkowy milion metrów sześciennych wody, którą będzie można przeznaczyć np. na podlewanie ogródka. –  To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – wyjaśniał minister Michał Kurtyka.

Ministerstwo Klimatu @MinKlimatu

? Już wkrótce ruszy nowy program Ministerstwa Klimatu i @nfosigw dot. łagodzenia skutków suszy w Polsce❗ ? – 100 milionów złotych na 20 tysięcy przydomowych retencji. Dowiedz się więcej ➡ https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-program-moja-woda–100-milionow-zlotych-na-20-tysiecy-przydomowych-retencji 

Ludzie o tym mówią: 22

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »