Myśliwy na polowaniu

1f_profil_nowy

Brak doświadczenia  i odpowiedniej wiedzy z zakresu rynku nieruchomości, sprawia że osoby które podejmują się jakichkolwiek działań związanych z zakupem, sprzedażą, wymianą lub najmem mieszkania, spotyka lawina problemów. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których klienci dopiero po okresie własnych prób i błędów sięgają po pomoc agenta. Z czego wynika brak zaufania i strach przed agentem? Jak więc  przekonać ludzi, że pośrednik działa w imieniu ich dobra i najważniejsza dla niego jest satysfakcja klienta?

 Dobry agent  wie jak ma przekonać do siebie ludzi, jednak problem tkwi  w budowaniu tej świadomości u „Kowalskiego”. Każdy pośrednik dba o swój wizerunek i dzięki marketingowi szeptanemu systematycznie pozyskuje klientów. Problemem faktycznie jest ogół i tu należałoby się zatrzymać. Ogromną rolę odgrywają portale branżowe, poświecone nieruchomościom i agentom.  Dają one możliwość zakładania pośrednikom  własnych personalnych profili. W ten sposób agenci pokazują swój profesjonalizm. Budują pozycję i zdobywają zaufanie wśród klientów.

Portale, które przyjmują na swoje przestrzenie internetowe dziennie setki klientów – potencjalnych odbiorców usług pośrednika, powinny wspierać i promować te usługi jako pomoc, doradztwo, również w wyszukaniu najlepszej oferty – mówi Agnieszka Szałęga-Gazda, doradca rynku nieruchomości. Agenci nieruchomości borykają się z problemem zaufania społecznego. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że doradca jest  specjalistą, który chroni potencjalnego klienta przed niebezpieczeństwami związanymi z zakupem, czy sprzedażą nieruchomości. To pośrednik bierze na siebie całą odpowiedzialność. Pomaga w ustaleniu szczegółów, uczestniczy w negocjacjach warunków umowy, przygotowuje i gromadzi dokumenty do umowy i wskazuje jakie kwestie powinny być w niej zawarte. Nadzoruje oświadczenia związane z sporządzeniem aktu notarialnego i monitoruje proces całej transakcji.

Rolą pośrednika jest  rzetelne i profesjonalne przygotowanie oferty, którą przedstawia klientowi. Oferta powinna pokazywać stan rzeczywisty, zawierać prawidłowe i przede wszystkim prawdziwe informacje, a poza tym spełniać wymogi klienta. Dla pośrednika to trudne i pracochłonne wyzwanie. Jednak w procesie transakcji największe znaczenie ma dobór odpowiedniej propozycji. Jest to sprawa priorytetowa.  Jak więc sprostać wymaganiom klienta i udowodnić mu, że dla doradcy najważniejsza jest jego satysfakcja? – Ja jako pośrednik reprezentujący „poszukującego” chcę przedstawić mu cały możliwy wachlarz propozycji. Zazwyczaj poszukuję ofert korzystając z portali branżowych. Często wysyłam także maile z zapytaniem do biur nieruchomości, w których proszę przesłanie linków do ofert spełniających moje i klienta kryteria. W ten sposób klient i ja mamy możliwość wyczucia i sprawdzenia, czy myślimy podobnie, czy rozumiemy się nawzajem.  Następnie dokonujemy weryfikacji i dobieramy oferty zgodne z oczekiwaniami – mówi doradca nieruchomości Agnieszka Szałęga-Gazda. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że najczęściej występują dwie strony pośrednictwa. Pośrednictwo w kupnie i sprzedaży. W przypadku sprzedaży agent pracuje dla osoby, która chce sprzedać nieruchomość. Pomaga jej w znalezieniu ludzi, szukających mieszkania, domu czy też lokalu. W drugim przypadku doradca działa w imieniu osoby przymierzającej się do kupna nieruchomość i szuka dla niej odpowiednich ofert. W sprzedaży nieruchomości istnieją dwa rodzaje umów, na podstawie których działają pośrednicy. Pierwszą z nich jest umowa na wyłączność, w której klient wiąże się tylko z jednym biurem nieruchomości i nie ogłasza samodzielnie oferty sprzedaży, a wszystkie czynności zleca pośrednikowi. Drugą natomiast jest umowa bez wyłączności która pozwala klientowi podpisać umowę z innymi biurami, a także sprzedać nieruchomość bez pomocy agenta. Dla pośredników korzystniejsza jest umowa wyłączna – Taka umowa motywuje mnie, jako agenta, do lepszego działania, do większej energii, a co za tym idzie do lepszej efektywności – mówi doradca nieruchomości ze Szczecina.

Wielu klientów, którzy nie mieli styczności z doradcami, uważa że jest to praca łatwa, lekka, niewymagająca specjalnych umiejętności. Osoby te zakładają, że pośrednicy nieruchomości są pazernymi przedsiębiorcami, którzy liczą jedynie na szybki i prosty zysk. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. – Działając na zlecenie klienta, działam głównie w jego interesie. Reprezentuję tylko jego interes i ten interes jest dla mnie najważniejszy. Z agentami nieruchomości  jest mniej więcej tak jak z prawnikami. Czy adwokat powinien reprezentować dwie strony w tej samej sprawie? Odpowiedź jest jedna – to jest nierealne i niezgodne z etyką –  podkreśla Agnieszka Szałęga-Gazda.

 logoihouse

Poniżej link do źródła.

http://www.ihouse.pl/news/detal/mysliwy-na-polowaniu/875/4

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »