Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odpowiedziały na list otwarty do Premiera 10. Federacji rynku nieruchomości

Sekretariat prezydencji 10. Federacji w dniu 31 lipca 2012 roku otrzymał dwa pisma w odpowiedzi na list otwarty 10 Federacji rynku nieruchomości (patrz link do listu 10 Federacji) przesłany w dniu 10 lipca 2012 roku do Pana Premiera.
Jedna odpowiedź pochodzi z Ministerstwa Sprawiedliwości (sygnatura DSD – 051-269/12/2) drugie pismo otrzymaliśmy z Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej (sygnatura BN-3s-022-10/2012).
W liście z Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy między innymi „konsultacje społeczne, które wbrew fałszywie postawionym w w/w liście fałszywym tezom, odbyły się zgodnie z obowiązująca procedurą legislacyjną. … Ministerstwo Sprawiedliwości podtrzymuje zawarte w projekcie ustawy stanowisko dotyczące minimalnych wymogów przystąpienia do wykonywania w/w zawodów co nie oznacza pozbawienia obywateli merytorycznej i kompetentnej obsługi, przy założeniu, że ogromna większość zrzeszonych w Federacjach Rynku Nieruchomości specjalistów nadal sumiennie będzie wykonywać swoje zawodowe obowiązki. ”
Natomiast pismo wysłane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stwierdza na okoliczność braku uwag do zaproponowanej przez Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy; „Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie zgłaszało uwag do projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów ponieważ przedstawiona wersja przepisów stanowi realizacje projektu ustawy, którego ramy zostały ustalone przez Ministra Sprawiedliwości” Warto pamiętać, że w tym piśmie Ministerstwo Transportu stwierdza, że nie chce przeprowadzać ze środowiskiem rynku nieruchomości żadnych rozmów wskazując odpowiednie do przeprowadzania konsultacji Ministerstwo Sprawiedliwości.
Pisma powyższe w zestawieniu z poprzednimi pismami jasno wskazują na dwa podejścia w sprawie braku konsultacji ustawy ze środowiskiem rynku nieruchomości; stanowisko pierwsze – Ministerstwo Sprawiedliwości w zaparte twierdzi o rzekomo przeprowadzonych konsultacjach, stanowisko drugie reprezentowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, przerzuca prowadzenie konsultacji na Ministerstwo Sprawiedliwości.
Warto przypomnieć, że wcześniej na spotkaniu z Panem Ministrem Gowinem wskazano przedstawicielom rynku nieruchomości właśnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej jako ministerstwo właściwe do konsultacji deregulacji zawodów rynku nieruchomości.
Całość sprawy świadczy o drastycznej wadliwości procesu tworzenia ustawy, co miało znaczący wpływ na ujawnione przez Radę Legislacyjną przy Prezesie Rady Ministrów błędy merytoryczne tak zwanej deregulacji.
W załączeniu:
1. Pismo Ministerstwa Sprawiedliwości (sygnatura DSD – 051-269/12/2)
2. Pismo Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »