Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odpowiedziały na list otwarty do Premiera 10. Federacji rynku nieruchomości

Sekretariat prezydencji 10. Federacji w dniu 31 lipca 2012 roku otrzymał dwa pisma w odpowiedzi na list otwarty 10 Federacji rynku nieruchomości (patrz link do listu 10 Federacji) przesłany w dniu 10 lipca 2012 roku do Pana Premiera.
Jedna odpowiedź pochodzi z Ministerstwa Sprawiedliwości (sygnatura DSD – 051-269/12/2) drugie pismo otrzymaliśmy z Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej (sygnatura BN-3s-022-10/2012).
W liście z Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy między innymi „konsultacje społeczne, które wbrew fałszywie postawionym w w/w liście fałszywym tezom, odbyły się zgodnie z obowiązująca procedurą legislacyjną. … Ministerstwo Sprawiedliwości podtrzymuje zawarte w projekcie ustawy stanowisko dotyczące minimalnych wymogów przystąpienia do wykonywania w/w zawodów co nie oznacza pozbawienia obywateli merytorycznej i kompetentnej obsługi, przy założeniu, że ogromna większość zrzeszonych w Federacjach Rynku Nieruchomości specjalistów nadal sumiennie będzie wykonywać swoje zawodowe obowiązki. ”
Natomiast pismo wysłane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stwierdza na okoliczność braku uwag do zaproponowanej przez Ministerstwa Sprawiedliwości ustawy; „Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie zgłaszało uwag do projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów ponieważ przedstawiona wersja przepisów stanowi realizacje projektu ustawy, którego ramy zostały ustalone przez Ministra Sprawiedliwości” Warto pamiętać, że w tym piśmie Ministerstwo Transportu stwierdza, że nie chce przeprowadzać ze środowiskiem rynku nieruchomości żadnych rozmów wskazując odpowiednie do przeprowadzania konsultacji Ministerstwo Sprawiedliwości.
Pisma powyższe w zestawieniu z poprzednimi pismami jasno wskazują na dwa podejścia w sprawie braku konsultacji ustawy ze środowiskiem rynku nieruchomości; stanowisko pierwsze – Ministerstwo Sprawiedliwości w zaparte twierdzi o rzekomo przeprowadzonych konsultacjach, stanowisko drugie reprezentowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, przerzuca prowadzenie konsultacji na Ministerstwo Sprawiedliwości.
Warto przypomnieć, że wcześniej na spotkaniu z Panem Ministrem Gowinem wskazano przedstawicielom rynku nieruchomości właśnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej jako ministerstwo właściwe do konsultacji deregulacji zawodów rynku nieruchomości.
Całość sprawy świadczy o drastycznej wadliwości procesu tworzenia ustawy, co miało znaczący wpływ na ujawnione przez Radę Legislacyjną przy Prezesie Rady Ministrów błędy merytoryczne tak zwanej deregulacji.
W załączeniu:
1. Pismo Ministerstwa Sprawiedliwości (sygnatura DSD – 051-269/12/2)
2. Pismo Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?

Cytat “Wielu właścicieli gruntów traktuje nieruchomości jako inwestycję, która z czasem zyskuje na wartości. Działka kojarzy się z bezpieczeństwem, stabilnością i możliwością zysku przy sprzedaży. Rzadziej myśli się jednak o tym, że posiadanie ziemi to także szereg obowiązków prawnych i finansowych, które mogą zaskoczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzą spadki, darowizny czy podziały nieruchomości. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do kosztów, które niekiedy sięgają nawet 64% wartości sprzedawanego gruntu, a także do obowiązku zapłaty 19% podatku dochodowego czy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.”

Przeczytaj więcej »