Milioner Rafał Sonik zapowiada wielkie inwestycje w nieruchomości. “Jesteśmy w lepszej kondycji”

RS Team

Biznesmen i rajdowiec Rafał Sonik, jeden z najbogatszych Polaków, a jednocześnie deweloper, przewiduje, że sytuacja gospodarcza kraju pozwoli na zwiększone inwestycje w nieruchomości.

– Spodziewaliśmy się ponad 10-proc. bezrobocia na koniec tego roku, a wygląda na to, że będzie mniej więcej 8 proc. Spodziewaliśmy się nawet 10-proc. spadku PKB w takich pesymistycznych scenariuszach, a wydaje się, że będzie 4 proc. spadek. Jesteśmy w lepszej kondycji niż ktokolwiek się spodziewał – powiedział Rafał w rozmowie dla z wnp.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Milioner zapowiada boom na nieruchomości

Sonik stwierdził, że zmniejszenie liczby wydanych decyzji o pozwoleniach na budowę jest chwilowe. – To zjawisko, które bulgocze pod dywanem, ten dywan zaczyna już wręcz falować. Według mnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy kapitał na rynku ujawni się z wielką mocą – stwierdził.

Deweloper wyjaśnił też, że sporym zainteresowaniem powinny się cieszyć nieruchomości komercyjne. Powód? Inne narzędzia inwestycyjne, takie jak lokaty, przynoszą wręcz straty, bo ich oprocentowanie, po odliczeniu inflacji, jest wręcz ujemne.

– Na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych stopę kapitalizacji z angielskiego nazywa się yield. Nawet jeśli jednak ta stopa spadnie do 3-4 a może niżej, to będzie ona i tak bardziej konkurencyjna niż lokata. Dlatego inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych muszą ruszyć – uważa Rafał Sonik.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych rośnie

Najnowsze dane GUS potwierdzają, że również na rynku nieruchomości mieszkaniowych nie ma mowy o załamaniu. Pomimo epidemii koronawirusa od stycznia do lipca 2020 r. oddano do użytkowania 118,8 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Nieco mniej optymistyczne dane dotyczą liczby rozpoczętych budów. Ta w lipcu nieznacznie spadła – wynik jest o 1,2 proc. gorszy, niż rok wcześniej. Ale już w ujęciu miesięcznym widoczne jest wyraźne odbicie – wzrost w porównaniu z czerwcem wyniósł bowiem 16 proc. Oznacza to, że branża nieruchomości nadrabia straty spowodowane pandemią.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »