Nomadic Julien on Unsplash
Gminy często dysponują wolnymi lokalami, które można byłoby przeznaczyć na mieszkania komunalne, ale nie spełniają one podstawowych warunków np. sanitarnych. Gmina z jednej strony nie może ich przekazać na mieszkania komunalne, a z drugiej nie stać jej na kosztowne adaptacje i remonty. Wyjściem jest program “Mieszkanie za remont”.
Katowice dają mieszkania za remont
Właśnie ruszyła kolejna edycja katowickiej odsłony programu “Mieszkanie za remont”. Idea jest bardzo prosta. W zamian za pokrycie kosztu remontu bądź adaptacji lokalu gmina wynajmie mieszkanie na preferencyjnych warunkach. A jeżeli inwestor-lokator przez przynajmniej pięć lat będzie mieszkał w danym miejscu, zyska prawa własności na stałe.
To już druga edycja programu uruchomionego przez katowicką magistralę. Dla miasta to cenna inwestycja, ponieważ może czerpać zysk z niewykorzystywanych do tej pory lokali. Przyszli lokatorzy na swoje barki biorą remont, a później zostają mieszkańcami, którzy płacą podatki w Katowicach.
Władze Katowic od 2016 przeznaczyły na ten cel prawie 300 lokali. 27 stycznia br. ogłoszono kolejne 40 nieruchomości, które można uzyskać w zamian za remont. To głównie mieszkania znajdujące się w Śródmieściu, Koszutce, Piotrowicach i Szopienicach.
Jakie warunki należy spełnić
Warunkiem zawarcia umowy najmu lokalu po przeprowadzeniu remontu przez najemcę jest spełnienie przez wnioskodawcę następujących kryteriów:
- dochodowego,
- braku prawa własności do innego lokalu mieszkalnego,
- brak zobowiązania finansowego z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego
Mieszkanie jest przydzielane według rankingu punktowego. Wnioskodawcy o najwyższej sumie punktowej mogą liczyć na wybrane lokale. Kto najbardziej? W udostępnionym przez magistrat dokumencie można przeczytać, że premiowane są osoby bezdomne, rodziny z dziećmi oraz mieszkańcy Katowic, którzy są zameldowani w mieście przynajmniej ponad rok. Wszystkie szczegóły można przeczytać tutaj.
Źródło: katowice.eu
Autor: Bartłomiej Baranowski
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu