Mieszkania nie tanieją. Ceny prawie procent w górę. Pomimo koronawirusa

Czy mieszkania potaniały w wyniku epidemii koronawirusa? Kolejne analizy dowodzą, że wbrew obawom jak na razie wciąż mamy do czynienia – przynajmniej na niektórych rynkach – ze wzrostem cen mieszkań.

Z badań portalu Rynekpierwotny.pl wynika, że cena metra kwadratowego w stolicy wyniosła w kwietniu 10,58 tys. zł. To oznacza wzrost względem poprzedniego miesiąca o 0,8 proc.

Ofertowe ceny mieszkań w górę. Poza stolicą wzrosty większe

Jarosław Jędrzyński, ekspert cytowany przez portal, zauważa, że ceny ofertowe nowych lokali w Gdańsku, Krakowie czy Łodzi w kwietniu wzrosły, w odniesieniu do marca, jeszcze wyraźniej. Ceny w tych aglomeracjach poszybowały bowiem o ok. 2 proc. w górę. Rynek nie jest jednak jednolity, bo dla odmiany we Wrocławiu odnotowano spadek cen. Był on jednak niewielki – wynoszący ok. 1 proc.

Skąd te wysokie ceny? Rynek nieruchomości odporny na koronawirusa?

Czy wzrost cen oznacza, że rynek nieruchomości jest odporny na koronawirusa? Niestety tego typu wnioski byłyby przedwczesne. Oferty, na podstawie których przeprowadzono analizy, zostały skalkulowane przez deweloperów jeszcze przed wybuchem pandemii.

– Średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w ub. miesiącu niejako siłą inercji jeszcze wzrosły – wyjaśnia Jędrzyński.

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Co może to oznaczać w praktyce? O dalszym wzroście cen ofertowych deweloperzy raczej mogą już tylko pomarzyć. Ceny, rozpędzone przez rozgrzany do czerwoności rynek, będą musiały w końcu wyhamować. Jak głębokie będzie hamowanie, czy doprowadzi do znaczącego spadku cen? Analitycy nie są w stanie tego przewidzieć, bo wciąż nie wiadomo, jak długo potrwa epidemia koronawirusa i jak będzie kształtował się rynek pracy w najbliższej przyszłości.

Eksperci podkreślają jednak, że jeśli nawet przeceny na rynku będą miały miejsce, to raczej kilkuprocentowe. Podkreślają też, że spadek zainteresowania nieruchomościami może sprawić, że na rynku będą pojawiać się okazje cenowe, z których łatwiej będzie skorzystać, niż przed wybuchem pandemii.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Strategie marketingowe oparte na rekomendacjach. Jak zbudować system poleceń dla biura nieruchomości?

Wielu przedsiębiorców traktuje marketing referencyjny jako coś drugorzędnego, nie zdając sobie sprawy, jak potężnym narzędziem może być. W rzeczywistości strategia oparta na poleceniach może być jednym z najskuteczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów na przyciągnięcie i utrzymanie lojalnych klientów. Kluczowe elementy, jakie powinny znaleźć się w strategii marketingowej opartej, wylicza Łukasz Morgiewicz.

Przeczytaj więcej »

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »