Mieszkań przybywa rekordowo, ale połowa młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami

W Polsce mamy do czynienia z rekordowym wzrostem liczby mieszkań oddawanych do użytku. Dane Eurostatu są jednak bezwzględne – ponad połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Eksperci wyjaśniają, co może być powodem takiego stanu rzeczy.

Przez dziewięć pierwszych miesięcy roku w Polsce oddano do użytku 145 tys. mieszkań. To sporo, bo o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem. I chociaż dane GUS wyglądają na optymistyczne dla wielu Polaków, szczególnie tych młodych, wcale nie są powodem do radości.

Prawie połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami

Dane pochodzą z Eurostatu. Ich ostatnia aktualizacja nastąpiła 23 października. Wskazują one, że 59,6  proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka w Polsce z rodzicami. Średnia unijna w tym zakresie wynosi 48,2 proc.

Kraj, w którym współczynnik ten jest najwyższy, to Chorwacja – wynosi on tam 75 proc. Kolejna na liście jest Grecja, gdzie współczynnik wynosi 68 proc. Następnie na liście Eurostatu znajduje się Portugalia (63,9 proc), Hiszpania (62,8 proc.), Węgry (62,7 proc.). Równie źle jest na Malcie – tam z rodzicami mieszka w tej grupie wiekowej 61,4 proc. osób.

Gdzie jest lepiej? W Bułgarii współczynnik wynosi 59,1 proc., w Słowenii 59, w Rumunii 56,8, w Czechach 48,5.

Na drugiej stronie listy znajdują się kraje takie jak Dania (współczynnik 18,8 proc.), Finlandia (19,7) czy Norwegia (21,3 proc.). W Holandii współczynnik sięga już 35 proc., we Francji 37, a w Niemczech 40,4 proc.

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »