MDM a kredyt hipoteczny

2

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt zaciągnięty w banku, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Tego rodzaju zobowiązanie finansowe przeznaczone jest głównie na  budowę domu lub zakup mieszkania.  Na tak długotrwałe zadłużenie w banku, głównie  decydują się osoby, które chcą kupić wymarzone  lokum.  Jak wygląda „droga” po pieniądze, które przeznaczamy na zakup domu, nieruchomości, mieszkania własnościowego, czy też spółdzielczego i czy możemy liczyć na taryfę ulgową ze strony banku? 

Kredyty, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe wielu ludzi to tzw. kredyty hipoteczne. Ostatnimi czasy cieszą się one coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z licznych migracji do wielkich miast, wzrostu popytu na własny dom lub mieszkanie, jak i licznych deregulacji kredytowych, które nieustannie kuszą swoimi ofertami.  Własny kąt to marzenie nie tylko małżeństw i rodzin, ale także singli. Jednak w rzeczywistości tylko mała część zainteresowanych jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. W większości przypadków zgromadzone oszczędności nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów, dlatego też ludzie korzystają z „dofinansowań” proponowanych przez bank.

Faktem jest, że instytucje bankowe nieustannie prześcigają się w licznych ofertach i propozycjach, które sukcesywnie przyciągają klientów. Proponują korzystne warunki, niskie oprocentowanie oraz dogodne raty. Wśród nich znajduje się kredyt hipoteczny w programie  „Mieszkanie dla Młodych”. MDM to rządowy program wsparcia młodych ludzi decydujących się na kupno  mieszkania  lub domu jednorodzinnego. Zasady programu MdM regulowane są na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Z programu MdM mogą skorzystać małżeństwa, które nie przekraczają 35 roku życia, (dotyczy młodszego małżonka), osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko oraz osoby samotne, niebędące w związku małżeńskim.

Wszyscy kwalifikujący się do rządowego programu, który ma na celu wpieranie młodych ludzi, mogą liczyć na dofinansowanie zaciągniętego kredytu. Na dziesięcio procentowe dofinansowanie mogą liczyć osoby niewychowujące dzieci, 15% przysługuje tym, którzy wychowują jedno dziecko, 20% dla osób wychowujących dwoje dzieci, a 30%  dla osób wychowujących troje lub większą liczbę dzieci. Do programu kwalifikuje się dom lub mieszkanie, które znajduje się na terytorium Polski i którego powierzchnia użytkowa nie przekracza: 75 m2 dla mieszkania (85 m2, gdy osoba wnioskująca o kredyt wychowuje przynajmniej troje dzieci), 100 m2 dla domu jednorodzinnego (110 m2, gdy osoba wnioskująca o kredyt wychowuje przynajmniej troje dzieci).

Każdy, kto zastanawia się nad kupnem swojej pierwszej nieruchomości i każdy, kto chce skorzystać z programu rządowych dopłat MdM powinien zorientować się na jakich zasadach działają kredyty hipoteczne i jakie placówki bankowe oferują najkorzystniejsze wsparcie.

Źródło: iHouse link do źródła. http://www.ihouse.pl/news/detal/mdm-a-kredyt-hipoteczny/847/4

logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »