Mały dom i jego funkcjonalność

p20Proste, niskie i nieskomplikowane, tym zazwyczaj charakteryzowały się konstrukcje małych domów. Jak to wygląda obecnie i  co różni bryłę współczesnych „maluchów”, od tych budowanych dziesięć lat temu? Na rynku mamy coraz więcej projektów, które zachęcają do budowy małego domu. Niewielkie domy przeżywają drugą młodość i co ciekawe mają zupełnie inna bryłę niż te, które były popularne kilka lat temu. Zapotrzebowanie na   niewielkie domy wynika przede wszystkim z optymalizacji kosztów. Budowa to dość duża inwestycja, dlatego też możliwość uniknięcia zbędnych metrów kwadratowych jest na wagę złota. W związku z tym architekci maja ręce pełne roboty. Muszą wykazać się dużą kreatywnością i ambicją, by sprostać wymogom klienta. Mimo, tego że potencjalni właściciele małych domów decydują się na niewielki metraż, chcą aby jego zagospodarowanie było funkcjonalne i praktyczne. I choć wydaje się to dziecinnie proste, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.  Mała powierzchnia mieszkania wymusza na projektantach skomplikowane rozwiązania. Ich zadaniem jest zaprojektowanie niedużego domu, który  mimo małych gabarytów będzie wyglądał atrakcyjnie i wyjątkowo. Zazwyczaj sprawdzone projekty są często powielane, szybko zdobywają uznanie na rynku nieruchomości, jednak mimo to każdy sprawdzony model jest sukcesywnie adaptowany i ulepszany.

Celem i funkcją małego domu jest głównie optymalizacja i oszczędność. Jak więc powiększyć jego powierzchnię, nie narażając się w ten sposób na duże koszty?  Czym różni się mały dom, od ogromnego mieszkania? Przede wszystkim przestrzenią, która go otacza. Wyodrębnienie obszaru, który sąsiaduje z naszym domem jest bardzo ważne. Tarasy, duże okna, szerokie wejścia, czy też zadaszenia powodują, że konstrukcja małego domu zdecydowanie się powiększa. Zyskujemy dodatkowy metraż, który zwiększa powierzchnię użytkową i wpływa na wygląd budowy. Wnętrza z dużymi, przeszkleniami wydają się większe, są bardziej przestronne. Dodatkowo, duże okna lepiej doświetlają mieszkanie, sprawiają że nasza sypialnia, czy salon łączy się z otaczającą nas naturą. Nadają one charakter i odpowiedni klimat. Podobnie jest z dużymi przesuwnymi drzwiami. Mają identyczną funkcję  jak okna, a poza tym ułatwiają nam wyjście na taras lub do ogrodu. A co w wejściem? Jak pozbyć się starodawnych ganków i zaciemnionych wiatrołapów? Rozwiązanie jest proste. Strefę wejścia można ukryć we wnęce i osłonić ją małym zadaszeniem. Dodatkowo, obok drzwi możemy pomyśleć o podłużnych oknach, które rozświetlą wewnętrzną powierzchnię i ją delikatnie powiększą.

Pomysłów na funkcjonalność i niepowtarzalność małych domów jest mnóstwo. Odpowiednia konstrukcja dachu, ciekawa bryła, nowoczesne detale, czy kolorystyka sprawią, że z nabierze on oryginalnego kształtu i charakteru.

Źródło: iHouse

Oprac.: iHouse/ www.ihouse.pl

 logoihouse

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »