Licencje dla pośredników i zarządców Federacji Porozumienie Polskiego – F PPRN bez egzaminów dla posiadaczy “starych” państwowych licencji tylko do końca 2014 roku. Od stycznia 2015 roku licencje F PPRN tylko tylko na podstawie egzaminu. Nowe zasady otrzymania pieczęci pośrednika i zarządcy F PPRN – o pieczęć ubiegać się mogą osoby posiadające licencję F PPRN. 13 czerwca 2014 r. 13 czerwca 2014r. Odbyła się X Rada Naczelna Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.

W dniu 13 czerwca 2014 roku w dawnym Pałacu Maksymiliana Goldfedera – zabytkowej kamienicy znajdującej się przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi obradowała X Rada Naczelna Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.

Podczas obrad zostało przedstawione przez Prezydenta F PPRN sprawozdanie z działalności Zarządu F PPRN za rok 2013. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej złożył sprawozdanie komisji za rok 2013. Rada Naczelna zatwierdziła sprawozdanie, Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz udzieliła absolutorium dla członków Zarządu z wykonania obowiązków za rok obrotowy 2013. Zatwierdzone zostało także sprawozdanie finansowe za rok 2013.

Pełnomocnik ds. praktyk zawodowych Pan Tomasz Błeszyński przedstawił informacje dotyczące wydanych dzienników praktyk w roku 2013  roku.

Zarząd przedstawił sprawozdanie z uruchomienia Licencyjnego Systemu Kompetencyjno Jakościowego F PPRN. Uruchomienie systemu oraz jego funkcjonowanie zostało ocenione jako duży sukces Federacji. Licencję cieszą się ogromnym zainteresowanie. Organizowane sa w oparciu o program F PPRN kursy licencyjne, przeprowadzane sa w sposób ciągły egzaminy dla osób, które ukończyły kursy.

Nowy członek F PPRN. Do grona członków Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości przyjęto nowe stowarzyszenie – Stowarzyszenie Europejski Instytut Gospodarczy “EIG” z siedzibą w Warszawie.

Prawo ubiegania się o licencję F PPRN zostanie ograniczone czasowo. Rada Naczelna F PPRN podjęła uchwałę zalecającą Zarządowi Federacji ograniczenie czasowe wydawania licencji F PPRN na podstawie dotychczasowych licencji państwowych. Podstawową formą otrzymania licencji pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości jest tryb egzaminacyjny. Uproszczony tryb bez egzaminacyjny dla osób posiadających do końca 2013 roku licencje państwowe będzie funkcjonował czasowo. Zarząd zobowiązał się ustalić końcowy termin obowiązywania trybu nieegzaminacyjnego dając przynajmniej półroczny okres na możliwość skorzystania z uproszczonego trybu. Od 2014 roku licencje F PPRN można będzie otrzymać jedynie w trybie egzaminacyjnym. Podczas dydkusji podkreslano, że posiadanie licencji F PPRN powinno się wiązać z potwierdzeniem posiaddania odpowiedniej wiedzy. Licencja nie może być jedynie papierkiem “pro forma”

Nowe zasady otrzymania pieczęci pośrednika i zarządcy F POPRN. Rada Naczelna zmieniła zasady wydawania pieczęci pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości F PPRN – obecnie możliwość zamówienia takiej pieczęci będą miały także osoby posiadające licencje F PPRN.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »