Kwarantanna domowa – co należy mieć w domu, by przetrwać minimum 10 dni

Powstało już wiele poradników mówiących o tym, jakie produkty żywnościowe należy kupić na okres kwarantanny. Ale jedzenie to nie wszystko. O wielu brakujących rzeczach osoby pozostające w izolacji dowiadują się jednak już w trakcie jej trwania. Oto, na co należy zwrócić uwagę.

We wtorkowy poranek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że na kwarantannie przebywa ok. 212 tys. osób. Większość z nich odbywa kwarantannę domową w miejscu swojego zamieszkania. Jak się do niej przygotować? Co należy mieć w domu? Czy można zamawiać produkty z dostawą do domu? Odpowiadamy.

Kwarantanna a izolacja

Od 2 września kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni, choć ostateczną decyzję podejmuje lekarz i może je skrócić, bądź przedłużyć – w zależności od sytuacji. Od razu warto wspomnieć, że według przepisów istnieje różnica między izolacją i kwarantanną. Na tę pierwszą są wysyłane osoby, u których rozpoznano zakażenie koronawirusem. Natomiast druga opcja dotyczy osób powracających z zagranicy oraz tych, u których istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem, np. z uwagi na kontakt z osobą chorą.

Obie te grupy najczęściej spędzają okres odosobnienia w miejscu swojego zamieszkania. W tym czasie nie mogą opuszczać domu bądź mieszkania. W przypadku tego pierwszego mogą jednak wychodzić na działkę, o ile nie będą narażać sąsiadów na bezpośredni kontakt. W przypadku przebywania w mieszkaniu można wychodzić na balkon po uwzględnieniu tego samego przepisu. Zabronione jest natomiast schodzenie do piwnicy czy do skrzynki na listy.

Osoby podlegające kwarantannie, bądź izolacji mogą liczyć na pomoc osób z zewnątrz (rodziny, przyjaciół, sąsiadów), którzy mogą dostarczać im zakupy na bieżąco. Mogą skorzystać również z telefonu alarmowego podanego przez lokalny sanepid. Warto jednak opierać się na własnych zapasach i pomocy bliskich, by zwolnić z obowiązku pomocy i tak już nadwyrężone służby.

Leki

Osoby skierowane na izolację, nawet gdy przechodzą zarażenie koronawirusem łagodnie, mogą zmagać się z wysoką gorączką i innymi objawami. W takiej sytuacji lepiej mieć zapas leków, które nawet w normalnych warunkach powinny znajdować się w podręcznej apteczce. Wśród zalecanych przez lekarzy i farmaceutów medykamentów powinny się znaleźć:

  • leki przyjmowane regularnie (na nadciśnienie, choroby tarczycy i inne choroby przewlekłe czy antydepresanty),
  • leki przeciwbólowe,
  • leki przeciwgorączkowe,
  • leki przeciwzapalne,
  • sól morska do nosa, ewentualnie: leki udrażniające nos i zmniejszające obrzęk, leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej spływanie,
  • leki na ból gardła,
  • syrop na kaszel (zarówno suchy, jak i mokry),
  • przyjmowane witaminy i suplementy, np. witamina D, kwasy Omega 3, probiotyki,
  • produkty wspierające odporność, np. cynk czy sok z czarnego bzu,
  • leki przeciwalergiczne,
  • leki na problemy żołądkowe.

Ponadto powinno się mieć zapas środków opatrunkowych, podpasek, pieluch, plastrów oraz wody utlenionej. Wszystkie leki muszą być dostosowane do wieku oraz stanu zdrowia chorego i nie mogą być przeterminowane. Leki powinno się trzymać w suchym i ciemnym miejscu, dlatego kuchnia bądź łazienka nie są najlepszymi do tego pomieszczeniami. Pisaliśmy o tym tutaj.

Chemia

W czasie kwarantanny należy szczególną uwagę przykładać do higieny. Dotyczy to zwłaszcza, sytuacji, gdy w jednym domu bądź mieszkaniu, znajduje się osoba na izolacji, a pozostali mieszkańcy są na kwarantannie. Należy wtedy stale dezynfekować powierzchnie stałe, takiej jak poręcze, klamki, przyciski spłuczki, itp. Właśnie dlatego, należy się zawczasu wyposażyć w odpowiedni zapas produktów dezynfekujących powierzchnie.

Przed rozpoczęciem izolacji bądź kwarantanny warto wyposażyć się również w podstawowe środki czystości, takie jak szampony, pasty do zębów czy mydło. Ponadto, dobrze mieć zapas papieru toaletowego, który – jak wszyscy wiemy – kończy się najczęściej w najbardziej krytycznym momencie. Dobrym pomysłem jest posiadanie środka przeczyszczającego rury, co może być przydatne w razie zapchania np. umywalki. Doraźnie może wystarczyć użycie środka żrącego bez konieczności wzywania hydraulika.

Dostawy domowe i pozostałe sprawunki

Podczas przebywania na kwarantannie możemy zamawiać zakupy z dostawą do domu, ale powinniśmy ostrzegać kurierów oraz dostawców o fakcie przebywania w izolacji i na kwarantannie przed dostawą, aby mogli przestrzegać zasad sanitarnych. Dotyczy to również dostawców jedzenia. Najlepszą formą w przypadku zamawiania posiłku jest płatność online i odbiór posiłku wprost “spod drzwi”. Bez kontaktu z dostawcą.

Ponadto, przebywając w odosobnieniu, powinniśmy mieć stale włączony telefon. Na wypadek kontroli policji, bądź pracowników sanepidu. To bardzo ważne, ponieważ służby potrafią nawet kilkukrotnie w ciągu dnia sprawdzać, czy osoby wskazane w oświadczeniach naprawdę znajdują się pod wskazanym adresem. Uwaga. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny, bądź izolacji od 2 września grozi kara do 30 tys. zł. Kontrola najczęściej przebiega w następujący sposób. Policjant dzwoni pod wskazany numer i prosi by do okien (bądź na balkon lub posesję) podeszły kolejno osoby wskazane w oświadczeniu.

Pozostający w izolacji bądź na kwarantannie powinni również zainstalować specjalną aplikację “Kwarantanna domowa”.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Wielkanocne Życzenia

Z okazji Świąt Wielkanocy składamy Państwu najlepsze życzenia. Niech ten szczególny okres będzie czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości w gronie rodzinnym życzy Powszechne

Przeczytaj więcej »