Komunikat nr 4. Kolejny dzień protestu przeciw likwidacji kompetentnych pośredników na rynku nieruchomości.

Napłynęło mnóstwo maili z protestami do władz odpowiedzialnych za projekt likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami w ustawie „O ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców”. Nie wszyscy klienci odczytują licencję jako potwierdzenie posiadanej przez pośrednika wiedzy. Często licencja kojarzona jest błędnie przez opinię publiczną jako ograniczenie działalności gospodarczej. Opinia publiczna odwraca się od pośredników – tak przewidywaliśmy, perspektywa płacenia mniejszych wynagrodzeń łagodzi u klientów obawę, że narażają się na ryzyko niefachowej obsługi. Ten kto ma do czynienia z rynkiem nieruchomości wie, że mniejsze wynagrodzenia pośredników w perspektywie zmian to fikcja. Dzisiejsza (14 grudnia) “Rzeczpospolita” zajęła jednoznaczne stanowisko popierające likwidację licencji -zobacz na stronie rp.pl.
Niektórzy z naszego środowiska jeszcze kilka dni temu uspokajali, że za wcześnie na protest. Oby nie było za późno. Najważniejsze są głosy pojedynczych pośredników i przedsiębiorców z rynku nieruchomości. Fragmenty Listów zamieściliśmy na specjalnej stronie www.protest.profesjonalista.net NACIŚNIJ Tylko poprzez protest i uświadamianie opinii publicznej co do błędów planowanych zmian, jesteśmy w stanie uchronić naszych klientów przed skutkami nieprofesjonalnej obsługi a rynek nieruchomości przed cofnięciem do czasów dzikiej i bez żadnych standardów obsługi. Zdajemy sobie sprawę, że na rynku nieruchomości zdarzają się przypadki zachowań nagannych tak samo jak w sferze każdych usług i każdej działalności ludzkiej – od polityki poczynając. W masie kilkunastu tysięcy działających na rynku profesjonalistów, mimo wszystko są to nieliczne przypadki.

Projekt ustawy zastępuje sytuację na rynku nieruchomości, w której uczciwi pośrednicy pracują a nieliczni łamią zasady na sytuację – rynek bez żadnych zasad.

Przypominamy, że projekt Ministerstwa Gospodarki likwiduje obecny zapis, że osoby karane za pewne przestępstwa nie mogą pośredniczyć w zbywaniu nieruchomości.

Przypominamy, że projekt obecne wymogi posiadania wyższego wykształcenia lub studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zastępuje możliwością wykonywania usług pośrednictwa przez osoby bez żadnego wykształcenia – nawet podstawowego!!!!

Przypominamy, że licencje to potwierdzenie uzyskania określonej wiedzy a nie koncesja na działalność gospodarczą, bo ta w zakresie pośrednictwa jest wolna.

Koleżanki i Koledzy, naszą siłą są argumenty i walka o uczciwy rynek nieruchomości a nie zabieganie o jakieś interesy kogokolwiek. Chcemy zarabiając na chleb służyć naszym klientom.

NA IV Konferencji Rynku Nieruchomości PTEiDRN podejmiemy dyskusję o przyszłości zawodu zapraszamy wszystkich którym nieobca jest przyszłość jego zawodu zgłoszenia do pobrania www.profesjonalista.net. Konieczna naszym zdaniem będzie przebudowa dotychczasowych relacji zawodowych, potrzebne są nowe formuły integracji, stare odchodzi w przeszłość, to powtarzaliśmy konsekwentnie zawsze w naszym PTEiDRN. Rynek potrzebuje nowych rozwiązań. Jeśli ustawodawca uchyli licencję to trzeba będzie świadczyć nasze usługi w nowych warunkach w interesie naszych naszych klientów, tworząc społeczne wzorce dobrych usług.

Nie prowadzimy lobbingu ale akcję na rzecz klientów korzystających z usług na rynku nieruchomości i ludzi dobrej, rzetelnej pracy dla tych klientów.

Dziękujemy wszystkim, którzy słali swoje protesty do władz, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił niech nie czeka. Nikt nie obroni rynku nieruchomości, jeśli my tego nie zrobimy. Wasze zaangażowanie to fundament pod nowe rozwiązania na rynku nieruchomości.

Zbigniew Kubiński Prezydent F PPRN, PTEiDRN

Wypowiedzi pośredników piszących do autorów projektu ustawy pełne są goryczy, żalu i irytacji oderwanymi od życia projektami. Przeczytajcie fragmenty tych protestów. NACIŚNIJ.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »