Komunikat nr 12 O co znowu chodzi Rządowi z licencjami pośredników w obrocie nieruchomościami?

Komunikat nr 12 Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości, www.pprn.pl Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości. www.profesjonalista.net
Co Pan Premier ma do licencji pośredników?

Szanowne Koleżanki i Koledzy. Rząd rozpoczyna kolejną akcję z licencjami pośredników. Wydawało się, że to koniec naszej walki o obronę zawodu. Wydawało się, że pozostaje nam skupić się nad doskonaleniem wiedzy w służbie dla klientów. Tymczasem zaczyna się wszystko od nowa.
W dniu 23 listopada 2010 roku media doniosły o wypowiedzi Pana Premiera Donalda Tuska w sprawie wejścia pakietu ustaw deregulacyjnych, wśród wielu jak najbardziej pozytywnych informacji pojawiła się jeszcze jedna, która jak mantra wraca do nas w ustach różnych polityków. Tym razem słuchamy następującej kwestii cytat za www.wp.pl „Rząd chce pracować nad “deregulacją dotyczącą dostępu do zawodów i rozmaitych usług, które dzisiaj są opatrzone gorsetem przepisów korporacyjnych”. – Uznajemy to za potrzebę permanentną – dodał. – Nie tylko tej jesieni, ale także cały rok 2011 będzie poświęcony kolejnym aktom deregulacyjnym. Następna będzie pierwsza z cyklu ustaw, które powinny odblokować niektóre korporacyjne zawody i ułatwić w związku z tym dostęp obywateli do tańszej i bardziej powszechnej usługi. Jako klasyczny przykład mogę podać konieczność rozluźnienia rygorów korporacyjnych, jeśli chodzi o pośrednictwo handlu nieruchomościami – zaznaczył szef rządu..”

Wyjaśniamy.

Na rynku nieruchomości nie działa żadna korporacja! Wręcz przeciwnie! Wszystkie instrumenty regulacji zawodów rynku nieruchomości takie jak nadawanie uprawnień zawodowych, powoływanie Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej, określanie programów studiów podyplomowych, powoływanie Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, wydawanie licencji pośrednika, wydawanie decyzji w zakresie ukarania pośredników, publikowanie standardów zawodowych ma kierowany przez Pana Premiera Rząd a ściślej Pan Minister Infrastruktury.

Dlaczego Rząd z uporem zajmuje się dziedziną, która nie jest zmonopolizowana, nie jest zamknięta dla zainteresowanych pracą na rynku nieruchomości osób? Jeśli nie ma żadnych merytorycznych i ekonomicznych przesłanek likwidacji zawodu opartego na wymogu posiadania udokumentowanej wiedzy to dlaczego ciągle wraca ten projekt?
Praca nad likwidacją licencji pośredników w obrocie nieruchomościami ma swoją historię. Poczynając od bardzo dziwnej procedury konsultowania ustawy deregulacyjnej, poprzez zadziwiająco amatorskie zapisy projektu ustawy, aż do pomysłu wprowadzenia tak zwanej certyfikacji prywatyzującej proces zdobywania uprawnień, a później równie szybkie wycofanie się Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Gospodarki.

Czyżby nowa odsłona tego samego czyjegoś dążenia do wejścia na rynek nieruchomości bez konieczności posiadania uprawnień?
Dla kogo konkretnie ma się uwolnić ten rynek? Kto ma kłopoty z obsadą swoich firm w osoby z wymaganymi uprawnieniami??

Szanowne Koleżanki i Koledzy.
Różnie mogą się potoczyć losy naszego zawodu, tyle spraw i problemów mamy do rozwikłania. Martwy rynek, niewiele transakcji, realny kryzys, rozdęta bańka cenowa nieruchomości. Konieczność przystosowania pośrednictwa do nowych technologii, do nowych sposobów wykonywania usług. Zapraszamy Was do uczestnictwa w kolejnej V Konferencji Rynku Nieruchomości w Spale. Porozmawiajmy, podyskutujmy. Patrz link http://pprn.pl/?p=2549
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Prezydent F PPRN, PTEiDRN
Zbigniew Kubiński

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »