Komunikat Federacji PPRN. PROTESTUJEMY! Rząd zawinił a pośrednika z zarządcą wieszają

Rząd zawinił a pośrednika z zarządcą wieszają

W sobotę 3 lutego 2012 roku Premier Donald Tusk wraz z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem ogłosili plan deregulacji 49 zawodów.
(Patrz lista zawodów do deregulacji – http://pprn.pl/?p=6570 )

W wystąpieniach przedstawicieli rządu zabrakło wskazania rzeczywistych przyczyn wdrożenia systemu wojennego zarządzania legislacją gospodarki.

Minister Gowin idzie na wojnę. Jest rzeczą niezwykłą i nienormalną dla cywilizowanego stanowienia prawa żeby sprawami gospodarki, ponad głowami resortów gospodarczych (w tym Ministra Gospodarki), zajmował się Minister Sprawiedliwości. Mamy do czynienia z zawłaszczeniem kompetencji kierowania gospodarką kraju przez resort, który nie ma i nie powinien mieć kompetencji w tym zakresie. Konsekwencje tego będą olbrzymie. Rząd przy wielkim wzdęciu funduje nam rozregulowanie mechanizmów gospodarczych, które dobrze funkcjonowały w okresie polskiej prosperity. Wprowadzono w zakresie projektów deregulacyjnych retorykę wojenną, wprost wyrażaną w mediach przez Pana Ministra Gowina “Wiem, że idę na wojnę z grupami interesu”.

Nie słyszeliśmy aby ewentualne zmiany w sprawie działalności przedsiębiorców miały być wynikiem rozmów z zainteresowanymi środowiskami, efektem dyskusji i przekonywania argumentami. Pan Minister Gowin traktuje przedsiębiorców jak wrogów, bo przecież wojny toczy się z wrogami i wrogom stawia się ultimatum a nie rozmawia. Media dostają informacje jakie rząd uważa za stosowne (brak jak dotąd tekstów projektów) a regulacja na razie przygotowywana jest poza szeroką konsultacją społeczną.

Fumum vendere – Sprzedawcy dymu. Rząd jest odpowiedzialny za zniszczenie drobnej przedsiębiorczości. Obietnice lepszej gospodarki wskutek deregulacji to ucieczka od odpowiedzialności za faktyczną klęskę działań rządu w obszarze przedsiębiorczości. Deregulacja to próba odwrócenia uwagi społeczeństwa od rzeczywistej sytuacji, w jakiej znajduje się drobna i mała przedsiębiorczość.

Intencją ustawodawcy przy tworzeniu ustawy o gospodarce nieruchomościami w 1997 roku było dostosowanie tej ważnej sfery gospodarki do mechanizmów wolnorynkowych, uporządkowanie i ujednolicenie systemu prawnego, gdyż naczelną zasadą zdrowego kapitalizmu jest poszanowanie prawa własności. Zadaniem państwa jest stworzenie systemu prawnego, który zapewni bezpieczeństwo uczestnikom rynku nieruchomości – inwestorom, konsumentom, instytucjom finansowym, właścicielom nieruchomości, najemcom. Z tego obowiązku Państwo Polskie wywiązało się należycie.

Nie minęło 15 lat i kolejna ekipa rządząca, znowu próbuje poprzez deregulację psuć dobrze funkcjonujący system, posługując się demagogicznymi argumentami pracy dla młodych, spadku cen usług.

W Unii Europejskiej w większości państw obowiązuje wymóg posiadania wyższego wykształcenia dla wykonywania usług pośrednictwa czy zarządzania nieruchomościami. W Grecji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech poziom wykształcenia jest zaniżony do średniego. Tylko Irlandia nie stawia żadnych wymagań. W Niemczech, gdzie licencje nie obowiązują, władza lokalne bada kandydata pod kątem jego sytuacji finansowej i sprawdza, czy jest osobą godną zaufania. W innych krajach UE obowiązują licencje państwowe lub certyfikacja dokonywana przez narodowe federacje branżowe. W rozwiniętych krajach europejskich nadto wymagane są wysokie gwarancje finansowe (np. we Francji nawet do 130.000 euro) aby móc wykonywać te zawody.

Analfabeci górą. Polski Rząd proponuje aby fundamentalne prawo własności w zakresie obrotu nieruchomościami i utrzymania ich w należytym stanie obsługiwane było przez pełnoletnich niekaranych analfabetów. Aby zostać pośrednikiem lub zarządcą ma wystarczyć: pełna zdolność do czynności prawnych i niekaralność za określone przestępstwa. Wg projektu ministra Jarosława Gowina jedyne takie kryterium ma zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom rynku nieruchomości. To wyjątkowy przejaw nieodpowiedzialności, braku wyobraźni i nieposzanowania prawa własności.

Na szczęście, tuż po ogłoszeniu projektu, rozsądek zachowała znaczna część klasy politycznej zapowiadając bardzo ostrożne podejście do deregulacji, aby nie uczynić szkody polskiej gospodarce.

Drugie dno bezkrytycznego podejścia do projektu deregulacji zawodów nieruchomościowych to – wielkie korporacje chcą przejąć polski rynek nieruchomości i strzyc nas jak pokorne owce. Wielkie korporacje oparte często na monopolu – paliwa, energia i banki – mają się świetnie. Rząd chroni układ bankowy – fiaskiem skończyła się próba opodatkowania systemu bankowego. Wynika z tego, że ciężary mają ponosić najsłabsi natomiast zyskami mają dzielić się krezusi. Już kilkakrotnie im się nie udało, obawiamy się, że próbują ponownie wymóc na politykach forsowanie zniesienia licencji zawodowych, którego celem jest wyeliminowanie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców przeszkadzających im w swobodnym przejęciu rynku nieruchomości.

Rząd nie zajmuje się rzeczywistymi problemami rynku nieruchomości jak likwidowanie barier budownictwa, życiowymi problemami zadłużonych ponad miarę lokatorów, miastami które nie radzą sobie przez absurdalne przepisy z garbem kilkuset milionowych zaległości czynszowych najemców, problemami długów 350 tysięcy kredytobiorców systemowo wpuszczonych w bankową pułapkę zadłużenia hipotecznego, spłacających kredyty znacznie większe niż wartość mieszkań, które za te kredyty zakupili, także absurdalnymi przepisami dotyczącymi najmu mieszkań, sztucznymi barierami obrotu nieruchomościami rolnymi, brakiem sensownych rozwiązań dla planowania przestrzennego. Z niezrozumiałych przyczyn rząd konsekwentnie za to toleruje rozmaite kosztowne państwowe agencje działające na rynku nieruchomości.

Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości wspólnie z innymi Federacjami i stowarzyszeniami rynku nieruchomości wzywa wszystkich pośredników, zarządców i rzeczoznawców majątkowych do podjęcia akcji protestacyjnej przeciwko nowym pomysłom osłabienia funkcjonowania rynku nieruchomości.
Walczymy o rynek nieruchomości przyjazny dla konsumentów, walczymy o jakość usług świadczonych na tym rynku, o bezpieczeństwo transakcji, o wolną i racjonalną przedsiębiorczość.

Zapoznaj się z tezami Federacji PPRN w sprawie obrony licencji pośredników i zarządców.
http://pprn.pl/?p=6418

Informacja dla posłów uzasadniająca utrzymanie licencji http://pprn.pl/wp-content/uploads/2012/03/Informacja-dla-Posłów-o-licencjach.doc

Protesty prosimy przesyłać mailami ale także faksami i zwykłą pocztą (chodzi o uniknięcie niepokojącego zjawiska usuwania maili z serwerów rządowych) na podane niżej adresy.

Wszystkie maile przesyłajcie do wiadomości na adres biuro@pprn.pl aby dokumentować je i aby służyły jako świadectwo naszego oporu. Maile będą publikowane na stronie www.protest.profesjonalista.net .

Adresy wysyłkowe:

1. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa,
Al. Ujazdowskie 1/3
faks: (22) 625 26 37
e-mail: kontakt@kprm.gov.pl; Donald.Tusk@sejm.pl kontakt@kprm.gov.pl
Donald.Tusk@sejm.pl

2. Pełnomocnik Rządu ds. deregulacji gospodarczych
Mieczysław Kasprzak
Biuro Poselskie w Jarosławiu
Adres; ul. Sienkiewicza nr 3
37-500 Jarosław
fax 16 621-63-10
Mieczyslaw.Kasprzak@sejm.pl Mieczyslaw.Kasprzak@sejm.pl

3. Minister Sprawiedliwości
Jarosław Gowin
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa
fax 22 621 49 86
e-mail: bm@ms.gov.pl; Jaroslaw.Gowin@sejm.pl Jaroslaw.Gowin@sejm.pl bm@ms.gov.pl

4. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Sławomir Nowak
ul. Wspólna 2/4
00-926 Warszawa
info@transport.gov.pl; Slawomir.Nowak@sejm.pl info@transport.gov.pl Slawomir.Nowak@sejm.pl
Biuro Ministra: fax 22 630 11 16

5. Przewodniczący Komisji Infrastruktury
Zbigniew Rynasiewicz
Biuro Poselskie:
ul. Mickiewicza 18
Leżajsk 37-300
e-mail: Zbigniew.Rynasiewicz@sejm.pl Zbigniew.Rynasiewicz@sejm.pl
fax. (17) 242-70-22

6. Minister Gospodarki
Waldemar Pawlak
Plac Trzech Krzyży 3/5,
00-507 Warszawa
faks (22) 693 40 12

e-mail: sekretariatSM@mg.gov.pl sekretariatSM@mg.gov.pl

Adresy aktualnych posłów na Sejm Aktualni posłowie: patrz link na stronie sejmowej:

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/poslowie.xsp?type=A

Zestawienie maili posłów do wklejenia adresów do maili patrz link:
http://pprn.pl/wp-content/uploads/2012/03/maile-posłów-gotowe-do-wklejenia.doc

Zestawienie adresów pocztowych biur poselskich w formacie xls: http://pprn.pl/wp-content/uploads/2012/03/Posłowie-RP-Kadencja-2011-2015.xls

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »