Klucz za dług. Warunki, jakie należy spełnić, by zacząć żyć od nowa

Kredytobiorcy w razie problemów mogą skorzystać z kilku rozwiązań, dzięki którym spłata zobowiązania będzie łatwiejsza. Jeśli inne koła ratunkowe nie pomogą, wyjściem jest oddanie mieszkania za dług. Jak to działa?

W przypadku, gdy kredytobiorca w dłuższej perspektywie nie jest w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania, rozwiązaniem często jest komornik. Ale nawet wtedy, cześć zobowiązania pozostaje na koncie kredytobiorcy. Wyjściem może być tzw. oddanie nieruchomości bankowi, w zamian za umorzenie należności. Kiedy można przeprowadzić taki proces?

Zobacz wideo Koronawirus a wynajem nieruchomości. Spadek cen nie jest jeszcze widoczny

Klucz za dług

Metodę “klucz za dług” zaproponowała oficjalnie w 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego w nowelizacji słynnej rekomendacji S. Projekt zakładał wprowadzenie możliwości przekazania przez kredytobiorcę prawa własności nieruchomości w zamian za całkowite zwolnienie z długu przez bank. Metoda w uproszczeniu nazywana “klucz za dług” miała być, według projektu, obligatoryjna.

Ostatecznie, taki pomysł został z rekomendacji wykreślony, a klucz za dług został dobrowolną opcją w ofercie niektórych banków. W większości przypadków chodzi jedynie o kredyty ze stałym oprocentowaniem, które stanowią niewielki odsetek wszystkich kredytów mieszkaniowych.

Niestety, z powodu braku odgórnych wytycznych określających jak taka transakcja miałaby przebiegać, każdy przypadek jest rozstrzygany indywidualnie w porozumieniu z bankiem, co nie wpływa korzystanie ani na liczbę wniosków o ten typ umorzenia zobowiązania, ani na czas jego przeprowadzenia.

Im więcej banków i instytucji finansowych zgodzi się na taką możliwość, tym szybciej wypracuje się odpowiednie procedury, które sprawią, że egzekucja komornicza będzie koniecznością. – Dla klienta będzie to kluczową kwestią, umożliwiającą mu rozpoczęcie wszystkiego od nowa bez balastu w postaci złej historii kredytowej oraz ciągnących się przez lata zobowiązań. Te z banków, które podejmą realnie działania i wdrożą opcję “klucz za dług” nie tylko do procedur, ale również realnie, jako jeden z elementów windykacji przedsądowej, mają szanse znacząco przyspieszyć proces odzyskiwania wierzytelności, zmniejszyć tworzone rezerwy oraz podnieść wskaźnik odzysku – tłumaczy Jakub Kaczor, z  Platformy Wsparcia Kredytobiorców Centrum AMRON.

Warunki, jakie należy spełnić

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o możliwość spłaty w formacie “klucz za dług”? Przede wszystkim, taką opcję musi umożliwiać bank, w którym jest zawarta umowa kredytu. Następnie bank musi zbadać stan księgi wieczystej. Jeśli widnieją w niej wpisy dotyczące zobowiązań kredytobiorcy względem innych wierzycieli, bądź informacje o wszczęciu egzekucji komorniczej (w III dziale) to bank na pewno będzie prosił o przedstawienie informacji o wysokości tych obciążeń. Od wysokości takich obciążeń będzie zależało czy bank uwzględni ich spłatę podczas przejmowania nieruchomości.

Kredytobiorca musi się liczyć również z tym, że bank ponownie zażąda sprawdzenia jego sytuacji finansowej w BIK i BIG, w celu określenia poziomu zagrożenia. Im większe jest zagrożenie kolejnych wpisów do księgi wieczystej nieruchomości, tym szybsze i bardziej zdecydowane powinny być działania banku, aby przejąć nieruchomość.

– Wartość przejmowanej nieruchomości dla bezpieczeństwa powinien ustalać rzeczoznawca majątkowy. Niezbędna jest też wizja przedstawiciela banku w celu określenia stanu technicznego nieruchomości i ewentualnego oszacowania nakładów koniecznych do przygotowania nieruchomości do sprzedaży, w tym najczęściej uprzątnięcia nieruchomości, odświeżenia czy zabezpieczenia przed dewastacją – wylicza dodatkowe elementy procesu Jakub Kaczor.

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Szybciej nadpłacamy hipoteki. Oto najnowsze dane

Cytat “Miano rekordowego roku pod względem skali nadpłat kredytów hipotecznych zyskał 2022 r. Kredytobiorców do pośpiechu skłoniły wówczas efekty szybkich podwyżek stóp procentowych. Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w tym roku możliwy do osiągnięcia jest drugi wynik w historii.”

Przeczytaj więcej »