Kiepsko zarabiasz? Mieszkania na wynajem mają być tańsze. Nowy projekt rządu

Wynajęcie mieszkania ma być wkrótce łatwiejsze dla tych, którzy osiągają niższe dochody. Rząd przyjął bowiem pakiet mieszkaniowy, który ma ułatwić budowanie tanich mieszkań czynszowych i komunalnych. Większe wsparcie otrzymają też Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Piquist

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że dzięki rozwiązaniom prawnym zawartym w pakiecie mieszkaniowym przyjętym przez rząd, mieszkania na wynajem będą bardziej dostępne dla osób, które nie osiągają wysokich dochodów.

Przepisy przewidują bowiem “wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę”.

Rząd chce wesprzeć budownictwo czynszowe i społeczne

W jaki sposób rząd chce wpłynąć na rynek nieruchomości? Kilka mechanizmów ma sprawić, że mieszkania na wynajem staną się łatwiej dostępne. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł na przykład zwiększyć dopłatę dla gmin budujących mieszkania czynszowe. Obecnie limit wynosi zaledwie 20 proc., po przyjęciu przepisów przez Sejm zostanie zwiększony do 35 proc. Mieszkania komunalne będą mogły uzyskać aż 50 proc. dopłaty.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego zyskają nowe narzędzia umożliwiające obniżenie czynszu. Będą do tego uprawnione, jeśli zainwestują w termomodernizację, poprawę dostępności lokali dla osób niepełnosprawnych lub seniorów.

TBS-y będą też mogły inaczej konstruować umowy –  jeśli lokator zdecyduje się na wyższą partycypację w kosztach budowy, to łatwiej będzie mu uzyskać tytuł własności lokalu.

Dopłaty do 75 proc. czynszu

O innych założeniach pakietu mieszkaniowego wiemy od kilku miesięcy. Wśród jego najważniejszych założeń znajduje się możliwość uzyskania dopłaty do czynszu. Maksymalnie może ona pokryć 75 proc. należności i wynieść 1500 zł. Maksymalny czas dopłaty wyniesie sześć miesięcy.

Dopłaty przewidziane są również dla mieszkańców TBS-ów. Będą oni mogli ubiegać się o obniżenie czynszu do 20 proc.

Zmian w pakiecie mieszkaniowym jest więcej. Rząd ma na przykład zwiększyć aktywność Krajowego Zasobu Nieruchomości. Utworzona w roku 2017 instytucja będzie mogła przekazywać grunty pod budowę mieszkań.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »