Kątnik domowy i sieciarz jaskiniowy. Największe i najgroźniejsze pająki, jakie spotkasz w domu

Potrafią solidnie przestraszyć, a w skrajnych sytuacjach nawet ukąsić. Największe pająki, jakie można spotkać w polskich domach i mieszkaniach, są całkiem pokaźnych rozmiarów. Kątnik domowy potrafi osiągać ponad 10 centymetów! Inny kąsa niczym osa.

Polsce pod względem jadowitych stworzeń, które można spotkać w domu, daleko do np. Australii. Nie oznacza to jednak, że odczuwający paniczny strach przed pająkami, mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Kilka gatunków żyjących w naszym kraju uwielbia bliskość człowieka. Spotkać można je w mieszkaniach i domach.

Najbardziej jadowity mieszkaniec twojej piwnicy

Sieciarz jaskiniowy jest najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce. I chociaż, jak wskazuje nazwa, głównym miejscem jego występowania są jaskinie,  to nie stroni od studzienek kanalizacyjnych oraz piwnic.

Sieciarz jaskiniowySieciarz jaskiniowy H. Krisp

Intruza łatwo dostrzec – ma bowiem aż 5 cm – i rozpoznać, bo tworzy bardzo charakterystyczny kokon. Lepiej bezpośredniej konfrontacji ze stworzeniem unikać, bo ugryzienie nie jest przyjemne. Na szczęście przebicie skóry człowieka jest dla pająka bardzo trudne, dlatego spotkanie z nim powinno skończyć się jedynie na strachu.

Kątnik większy jest mniej groźnym pająkiem, jednak łatwiej może wystraszyć, wraz z odnóżami osiąga bowiem potężny jak na polskie warunki rozmiar 10 cm. Nie unika światła, mieszka blisko ludzi. Żyje – jak nazwa wskazuje – w narożnikach pomieszczeń, gdzie tworzy lejkowate sieci, a także w donicach, piwnicach, za meblami.

Kątnik większyKątnik większy Parent Géry

Po mieszkaniu buszują zazwyczaj nocą, są drapieżnikami. Powinniśmy je doceniać – oczyszczają nasze domostwo z nieproszonych gości takich jak np. rybiki cukrowe, a nawet inne pająki.

W niekorzystnych okolicznościach – np. przytrzaśnięty podczas snu – może ukąsić człowieka. Jego jad nie jest jednak groźny, ale ból może być spory, a osoby uczulone na jad mogą spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji.

Tygrzyk paskowany – “osa”, którą spotkasz w ogrodzie

Kolejny pająk, który lubi przebywać blisko człowieka to Tygrzyk paskowany. Spotkać można go w ogrodach, a jego ugryzienie podobne jest do użądlenia osy.

Tygrzyk jest jednym z tych gatunków, w których szczególnie trudny los spotyka samców. Są oni najczęściej zjadani przez samicę – często jeszcze w trakcie kopulacji.

Tygrzyk paskowanyTygrzyk paskowany PXhere

W jaki sposób zminimalizować szansę pojawienia się nieproszonych pająków w domu lub mieszkaniu? Kluczowe jest utrzymywanie czystości i dbanie o zabezpieczenie domowych zapasów. Rozsypany ryż, mąka, cukier, przyciągają insekty, a za nimi do naszych domostw przybywają pająki.

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »