Już po II Krajowej Konferencji PTEiDRN

Ciekawy i wielowątkowy program II Konferencji obejmował kilka zagadnień. Pierwszy temat dotyczył marzeń o zawodach rynku nieruchomości, sformułowany został w formie pytania – co nam pozostało z marzeń… – wzbudził żywe dyskusje sprowadzające się głównego wniosku: jeśli nie odbudujemy prawidłowych relacji wewnątrz środowisk zawodowych i nie przywrócimy partnerskich relacji z władzą ustawodawczą i wykonawczą to zostaniemy zmarginalizowani. Uznano, że należy podjąć zdecydowane działania tworzące nową jakość z wykorzystaniem potencjału młodych profesjonalistów rynku nieruchomości i budowę nowych, zdrowych elit zawodowych dalekich od obecnych relacji.

Kolejne tematy to fiasko ustawy o ochronie praw lokatorów oraz negatywne aspekty ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ustawy te to przykład nieudanego połączenia populizmu z wolnym rynkiem.

W podsumowującym bloku Konferencji „Czy i w jaki sposób organizacje rynku nieruchomości mogą mieć wpływ na kształt prawa?” omawiano udział przedstawicieli środowiska rynku nieruchomości w procesie legislacyjnym oraz rozważano jak poruszać się w demokratycznych procedurach stanowienia prawa.

Podjęto sprawę pilnego powołania ogólnopolskiej organizacji, której nadrzędnym zadaniem będzie umiejętne i właściwe reprezentowanie interesów zawodowych pośredników, zarządców i rzeczoznawców. Foto Galeria: II Konferencja PTEiDRN.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »