Jedna z warszawskich dzielnic uznana za najlepszą w Europie. Nie chodzi o Mokotów czy Żoliborz

Polskie miasta coraz częściej pojawiają się w ogólnoeuropejskich zestawieniach najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast czy miejsc do życia. Tym razem brytyjski dziennik “The Independent” przygotował ranking najlepszych dzielnic w Europie. Pierwsze miejsce zajęła warszawska Praga.

Praga nie kojarzy się nad Wisłą zbyt dobrze. Wielu Polaków, gdyby miało wskazać atrakcyjną dzielnicę stolicy, celowałoby w Mokotów, Powiśle bądź Ursynów. Ale jak się okazało, redakcja zagranicznego dziennika “The Independent” wskazała właśnie Pragę.

Praga najlepszą dzielnicą w Europie

Twórcy zestawienia jako zalety dzielnicy wymieniają głównie niezniszczoną w czasie wojny, oryginalną architekturę. Autorzy rankingu wyliczają atrakcje, jakie czekają na turystów i mieszkańców Pragi. Zwracają uwagę zwłaszcza na Muzeum Neonów oraz liczne knajpy otwierane w ogródkach dawnych kamienic.

Co ciekawe, podobnego zdania byli autorzy magazynu “Travel Supermarket”, którzy w swoim rankingu umieścili warszawską Pragę na czwartym miejscu. Głównie za doskonałe skomunikowanie z resztą miasta, dzięki linii metra, pociągom SKM i liniom ZTM.

Mieszkanie na Pradze

Pod względem nowych inwestycji mieszkaniowych Praga od wielu lat przeżywa renesans. Powstają tutaj najmodniejsze osiedla Warszawy, między innymi Port Praski i Bliska Residence. Obecnie, średnia cena m2 mieszkania z rynku pierwotnego na Pradze Północ wynosi ponad 12 tysięcy złotych.

Na rynku wtórnym natomiast średnia cena metra oscyluje wokół 11 tysięcy złotych, wynika z danych serwisu Domiporta.pl. – Podczas wojny dzielnica nie ucierpiała zbyt wiele. Powstanie trwało tu zaledwie kilka dni, po czym Niemcy uciekli, a wkroczyli Rosjanie i Polacy. To z jednej strony oznacza, że rzeczywiście mało jest w stolicy takich miejsc z zachowaną tkanką miejską, ale z drugiej strony, gdy “cała Polska budowała swoją stolicę”, o Pradze zapomniano na ponad 50 lat – wyjaśnia Tomasz Kucharski, burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.

Źródło: biznes.newseria.pl

 

Autor:

Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu


Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »