Jakich nieruchomości szukają Polacy? Mamy dość małych mieszkań

Polacy coraz częściej myślą o wyprowadzce z blokowisk – wynika z danych domiporta.pl. Wskazuje na to wyraźny wzrost zainteresowania zakupem działek oraz gotowych domów na sprzedaż.
Internet jest pierwszym miejscem, w którym przeciętny Kowalski szuka nieruchomości. Strony internetowe deweloperów, serwisy ogłoszeniowe oraz strony internetowe agencji nieruchomości to trzy najważniejsze miejsca, w których Polacy szukają nieruchomości – tak wynika z tegorocznego badania Kantar TNS. Serwisy takie jak domiporta.pl sprawdzają się nie tylko do szukania ogłoszeń, ale są również źródłem cennych informacji o trendach na rynku mieszkaniowym.

Coraz większe zainteresowanie kupnem domu

Analiza zachowań użytkowników serwisu domiporta.pl w pierwszych ośmiu miesiącach br. wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania działkami budowlanymi. O ile, w lutym pytania o działki stanowiły jedynie pięć procent wszystkich zapytań to już teraz jest to liczba ponad dwukrotnie większa. To daje aż 100-procentowy wzrost na przestrzeni zaledwie ośmiu miesięcy.


Liczba wyszukań ofert działek rosła w tym roku zdecydowanie najszybciej spośród wszystkich nieruchomości prezentowanych na serwisie domiporta.pl. Pod względem wzrostów daleko w tyle zostały takie kategorie jak domy, mieszkania, lokale usługowe i garaże.
Na drugim miejscu pod względem tempa wzrostu, w tym roku znalazły się oferty domów – liczba wyszukań w tej kategorii wzrosła o 14 proc. Łącząc te dwa elementy, łatwo dojdziemy do wniosku, że Polacy coraz częściej myślą o wyprowadzce do własnego domu.


W sumie zainteresowanie internautów kategoriami działka oraz dom stanowi już 37 proc. wszystkich zapytań na serwisie domiporta.pl. Dla porównania w lutym bieżącego roku było to zaledwie 26 proc.
Co ciekawe, wraz ze wzrostem wyszukań ofert sprzedaży domów, spada zainteresowanie ofertami dużych mieszkań. Widać więc wyraźnie, że własny dom staje się poważną alternatywą do dużego mieszkania.

Z czego bierze się rosnący popyt na własne domy?

Jednym z głównych powodów są rosnące ceny mieszkań. Inwestor zdaje sobie sprawę, że za cenę dwupokojowego mieszkania w dużym mieście stać go będzie na 150-metrowy dom z działką na jego obrzeżach. I właśnie coraz częściej decyduje się na tę drugą opcję, co potwierdzają dane GUS. Według nich inwestorzy indywidualni wybudowali od stycznia do lipca bieżącego roku o 0,9 proc. więcej domów niż w analogicznym okresie zeszłego roku.


Największą grupą, która buduje bądź kupuje domy to obecni posiadacze mieszkań – wynika z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl w 2016 roku. “Przed wybudowaniem domu mieszkaliśmy najczęściej we własnym mieszkaniu” – tak odpowiedziała prawie połowa badanych. 44 procent z nich sprzedała mieszkanie, by sfinalizować w całości lub w części budowę domu bądź kupno działki.
Wśród powodów decyzji o budowie domu jedna czwarta ankietowanych wskazała spełnienie marzeń, natomiast 18 proc. ankietowanych przyznało, że bardziej im się opłacało wybudować dom niż kupić mieszkanie. Do powodów czysto finansowych można dołożyć również zmęczenie Polaków życiem w mieście, stałym hałasem, zatruciem środowiska i pośpiechem.
Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Ponad trzy czwarte wszystkich wyszukiwań w serwisie domiporta.pl stanowią te dotyczące mieszkań – na zakup bądź na wynajem. Pod względem liczby pomieszczeń na pierwszym miejscu znajdują się lokale dwupokojowe. Tuż za nimi plasują się mieszkania trzypokojowe. W przypadku ceny, najczęściej wyszukiwane oferty w sierpniu bieżącego roku znajdą się w przedziale 350 – 500 tysięcy złotych.


Wśród mieszkań, spadki zainteresowania nie powinny dotknąć lokali z segmentu premium, o dużej powierzchni. Deweloperzy nie wypuszczają na rynek dużej liczby apartamentów premium – ich stosunkowo niewielka liczba gwarantuje stałe zainteresowanie klientów.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »