Jak wyciszyć powierzchnię biurową – proste porady

Pracownik biurowy powinien swoją pracę wykonywać najczęściej w skupieniu. Oto parę sposobów na ciche miejsce do pracy biurowej. Sprawdzone sposoby oraz aranżacyjne triki.

Niedawno przypadał Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – z tej okazji przypomnieliśmy najważniejsze informacje związane z hałasem. Dzisiaj kontynuujemy ten wątek.

Hałas w biurze

55 decybeli powinien wynosić maksymalnie “szum” panujący w biurze. To nieco mniej niż działający odkurzacz. O ile, w niektórych firmach hałas nie powinien być większym problemem to kwestia rozchodzenia się dźwięku może mieć ogromne znaczenie w firmach typu call center.

Warto wiedzieć, że dźwięk wewnątrz pomieszczeń rozchodzi się zupełnie inaczej, niż na wolnej przestrzeni. W biurze odbija się od ścian i okien, tworząc nieprzyjemny dla ucha szum, który powoduje rozdrażnienie, spadek koncentracji, jak również bóle głowy.

Projektowanie biura

Współczesne biura projektowane są tak, aby w łatwy i szybki sposób można było zmodyfikować ich aranżację, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na pracę w pomieszczeniach typu open space. Wszystko to ma na celu ułatwić komunikację między pracownikami oraz pobudzić ich kreatywność.

Dynamika biura niesie jednak ze sobą również niedogodności, bowiem w otwartej przestrzeni pracownicy narażeni są na większy hałas. Rozmowy telefoniczne czy odgłosy urządzeń biurowych skumulowane w jednym miejscu to poważny problem, który zagraża efektywnej pracy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli oraz systemów akustycznych, które pomogą okiełznać dźwięki w biurze.

Akustyka w biurze

Wbrew pozorom, aby poprawić akustykę w biurze nie chodzi o to, aby całkowicie wytłumić hałas, lecz by wyciszyć niepożądane dźwięki. Do tego celu sprawdzi się np. zaprojektowana przez Bejot kolekcja Selva, w której znajdują się ekrany wolnostojące, podwieszane panele sufitowe oraz panele naścienne.

System ten umożliwia kształtowanie akustyki w pomieszczeniu, posiadając najlepszą z możliwych klas pochłaniania dźwięku – klasę A. Trzy rodzaje kształtów paneli – kwadratowy, prostokątny i okrągły, dostępne w kilku rozmiarach, pozwalają wygodnie zagospodarować każdą przestrzeń.

Panele montowane są na szynach montażowych, z możliwością zawieszenia na trzech różnych poziomach, dzięki czemu możemy zmieniać kompozycję w zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań. System doskonale sprawdzi się, np. w biurach call center, pozwalając odseparować pracowników i obniżyć hałas związany z rozmowami telefonicznymi

Izolowane pomieszczenia

Niektóre firmy nie potrzebują całościowej aranżacji akustycznych, lecz jedynie odrębnych pomieszczeń, w których można się chwilę skupić. Mogą być w tym pomocne modułowe meble takie jak Cave. Z zestawionych ze sobą modułów (prosty oraz narożny) stworzymy zaokrągloną w kształcie “jaskinię”, w której pracownicy mogą się integrować, omawiać strategie czy prowadzić rozmowy biznesowe.

System wykonany jest na bazie drewnianej konstrukcji obitej pianką i wykończony efektowną tkaniną, zaś wysokie ścianki zapewniają komfort akustyczny.  Jej budowa powoduje zmniejszenie przenikania fal akustycznych przez ściankę i zwiększenie skuteczności ich ekranowania.

Cicho-sza!

Zapewnienie dobrego środowiska dźwiękowego w biurze nie jest trudne, jednakże aby móc je stworzyć, potrzebne są odpowiednie systemy, które pozwolą okiełznać hałas. Z pewnością przełoży się to na zadowolenie pracowników i poprawę ich jakości pracy.

To z kolei ma niebagatelne znaczenie dla działania całej firmy. Meble i systemy akustyczne Bejot można znaleźć w biurach we Francji, Wielkiej Brytanii na Ukrainie czy w Holandii. Firma wyposaża również szkoły w Danii, ułatwiając uczniom kooperację i kreatywne spędzanie czasu w szkole.

Źródło: Bejot

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej: http://www.domiporta.pl/poradnik/7,157736,23364694,jak-wyciszyc-powierzchnie-biurowa-proste-porady.html

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »