Jak wyciszyć powierzchnię biurową – proste porady

Pracownik biurowy powinien swoją pracę wykonywać najczęściej w skupieniu. Oto parę sposobów na ciche miejsce do pracy biurowej. Sprawdzone sposoby oraz aranżacyjne triki.

Niedawno przypadał Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – z tej okazji przypomnieliśmy najważniejsze informacje związane z hałasem. Dzisiaj kontynuujemy ten wątek.

Hałas w biurze

55 decybeli powinien wynosić maksymalnie “szum” panujący w biurze. To nieco mniej niż działający odkurzacz. O ile, w niektórych firmach hałas nie powinien być większym problemem to kwestia rozchodzenia się dźwięku może mieć ogromne znaczenie w firmach typu call center.

Warto wiedzieć, że dźwięk wewnątrz pomieszczeń rozchodzi się zupełnie inaczej, niż na wolnej przestrzeni. W biurze odbija się od ścian i okien, tworząc nieprzyjemny dla ucha szum, który powoduje rozdrażnienie, spadek koncentracji, jak również bóle głowy.

Projektowanie biura

Współczesne biura projektowane są tak, aby w łatwy i szybki sposób można było zmodyfikować ich aranżację, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na pracę w pomieszczeniach typu open space. Wszystko to ma na celu ułatwić komunikację między pracownikami oraz pobudzić ich kreatywność.

Dynamika biura niesie jednak ze sobą również niedogodności, bowiem w otwartej przestrzeni pracownicy narażeni są na większy hałas. Rozmowy telefoniczne czy odgłosy urządzeń biurowych skumulowane w jednym miejscu to poważny problem, który zagraża efektywnej pracy. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli oraz systemów akustycznych, które pomogą okiełznać dźwięki w biurze.

Akustyka w biurze

Wbrew pozorom, aby poprawić akustykę w biurze nie chodzi o to, aby całkowicie wytłumić hałas, lecz by wyciszyć niepożądane dźwięki. Do tego celu sprawdzi się np. zaprojektowana przez Bejot kolekcja Selva, w której znajdują się ekrany wolnostojące, podwieszane panele sufitowe oraz panele naścienne.

System ten umożliwia kształtowanie akustyki w pomieszczeniu, posiadając najlepszą z możliwych klas pochłaniania dźwięku – klasę A. Trzy rodzaje kształtów paneli – kwadratowy, prostokątny i okrągły, dostępne w kilku rozmiarach, pozwalają wygodnie zagospodarować każdą przestrzeń.

Panele montowane są na szynach montażowych, z możliwością zawieszenia na trzech różnych poziomach, dzięki czemu możemy zmieniać kompozycję w zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań. System doskonale sprawdzi się, np. w biurach call center, pozwalając odseparować pracowników i obniżyć hałas związany z rozmowami telefonicznymi

Izolowane pomieszczenia

Niektóre firmy nie potrzebują całościowej aranżacji akustycznych, lecz jedynie odrębnych pomieszczeń, w których można się chwilę skupić. Mogą być w tym pomocne modułowe meble takie jak Cave. Z zestawionych ze sobą modułów (prosty oraz narożny) stworzymy zaokrągloną w kształcie “jaskinię”, w której pracownicy mogą się integrować, omawiać strategie czy prowadzić rozmowy biznesowe.

System wykonany jest na bazie drewnianej konstrukcji obitej pianką i wykończony efektowną tkaniną, zaś wysokie ścianki zapewniają komfort akustyczny.  Jej budowa powoduje zmniejszenie przenikania fal akustycznych przez ściankę i zwiększenie skuteczności ich ekranowania.

Cicho-sza!

Zapewnienie dobrego środowiska dźwiękowego w biurze nie jest trudne, jednakże aby móc je stworzyć, potrzebne są odpowiednie systemy, które pozwolą okiełznać hałas. Z pewnością przełoży się to na zadowolenie pracowników i poprawę ich jakości pracy.

To z kolei ma niebagatelne znaczenie dla działania całej firmy. Meble i systemy akustyczne Bejot można znaleźć w biurach we Francji, Wielkiej Brytanii na Ukrainie czy w Holandii. Firma wyposaża również szkoły w Danii, ułatwiając uczniom kooperację i kreatywne spędzanie czasu w szkole.

Źródło: Bejot

Autor: Bartłomiej Baranowski

Więcej: http://www.domiporta.pl/poradnik/7,157736,23364694,jak-wyciszyc-powierzchnie-biurowa-proste-porady.html

Artykuł pochodzi z portalu domiporta.pl 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »