Jak skutecznie i szybko sprzedać nieruchomość przez portal internetowy

Około 64% użytkowników serwisu Domiporta.pl stanowią osoby w wieku 18-44, które się potocznie nazywa millenialsami. To ta grupa wiekowa, najczęściej korzysta z zakupów przez internet – właśnie dlatego, skuteczna sprzedaż nieruchomości opiera się w dużej mierze na potędze internetu.

Czemu tak wiele w procesie sprzedaży nieruchomości zależy wyboru serwisów internetowych, umiejętności tworzenia oferty bądź skrupulatnego prowadzenia marketingu w internecie?

Ponieważ obecnie, największą grupą interesującą się zakupem nieruchomości jest pokoleniem millenialsów – to według wyliczeń, 11-milionowa grupa Polaków. Zdecydowana większość z nich, życie offline sprawnie przeplata z online. Chcąc dotrzeć do takiego klienta trzeba wykorzystywać narzędzia i sposoby, które będą dostosowane właśnie do nich.

Skuteczność szybkiej sprzedaży nieruchomości zależy od wielu czynników, ale tym razem zajmiemy się omówieniem dwóch najistotniejszych. Przygotowania ogłoszenia na serwisie ogłoszeniowym oraz sposobami późniejszego marketingu oferty.

Dodanie ogłoszenia

Dobrze przygotowane ogłoszenie pełne multimediów z merytorycznym opisem oraz poprawnie wypełnione – sprawi, że chętnych na nieruchomość będzie dużo więcej. Oto co zrobić, aby nasze ogłoszenie zostało zauważone przez potencjalnych nabywców.

  • Sztuka robienia zdjęć

Zdjęcia dołączone do oferty mają dwa zadania. Przede wszystkim mają przykuć uwagę klienta szukającego mieszkania. Bywa, że wyniki wyszukiwania pokazują dziesiątki ogłoszeń, a dobrze dobrane zdjęcie zainteresuje klienta na tyle, by skusić go do kliknięcia w szczegóły. Ważną rolą zdjęć jest też utrzymanie dobrego wrażenia. Jeżeli pozostała część oferty jest dla klienta atrakcyjna, a dodane zdjęcia potwierdzają opisane parametry, to można być spokojnym o zainteresowanie ogłoszeniem.

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej należy dokładnie posprzątać wnętrze – pochować zdjęcia, naczynia, przedmioty osobiste. Zdjęcia wnętrz powinny być wykonane przy świetle dziennym, najlepiej rano bądź wczesnym popołudniem. Aparat powinien być umiejscowiony na wysokości oczu siedzącego człowieka. Dzięki takiej wysokości zdjęcia pokazują układ pomieszczenia w najlepszy sposób – bez nadmiernej ekspozycji podłogi.

  • Wypełnij wszystkie pola

Nowoczesne serwisy nieruchomościowe dają nam możliwość drobiazgowego przedstawienia nieruchomości i jej otoczenia, począwszy od podstawowych wartości takich, jak: powierzchnia, cena czy liczba pokoi, aż po wyróżnienie zalet nieruchomości, czy przedstawienie jej wyposażenia.

Każdy profesjonalny serwis nieruchomościowy ma nieco inaczej skonstruowany panel dodawania ogłoszenia. Warto poświęcić trochę czasu, aby wypełnić wszystkie udostępnione pola. Im dokładniej przedstawimy nieruchomość, tym większa szansa, że znajdzie się chętny, które poszukuje konkretnych parametrów. Przykładowo, jedynie 39 proc. użytkowników serwisu domiporta.pl wypełnia pole “czynsz”, a jest to równie istotna informacja dla kupujących, co chociażby powierzchnia mieszkania.

  • Dodaj poprawną lokalizację

Praktycznie wszystkie nowoczesne serwisy nieruchomościowe posiadają moduł dodania konkretnej lokalizacji nieruchomości. Podanie dokładnego adresu nie tylko ułatwi zainteresowanemu kupnem zaplanowanie dojazdu, ale przede wszystkim umożliwi algorytmom serwisu pokazywanie oferty zgodnie z parametrami wpisywanymi przez szukających nieruchomości.

Najlepsze spośród serwisów nieruchomościowych oferują również funkcję nazywaną “Rysuj i znajdź”. Za pomocą kursora myszki na komputerze bądź rysując palcem ekranie tableta lub smartphona, użytkownik może zaznaczyć na wirtualnej mapie obszar, którym jest zainteresowany, bez ręcznego wpisywania adresów. Jeżeli podczas dodawania ogłoszenia pominiemy dodanie adresu, nasza nieruchomość nie pojawi się na liście lokali do kupienia, nawet jeżeli znajduje się w obszarze zaznaczonym przez zainteresowanego kupnem użytkownika.

  • Opis

Starannie wypełnione pola dotyczące parametrów nieruchomości takich jak: metraż, liczba pokoi, piętro, rok budowy, czynsz czy lokalizacja spowodują, że użytkownicy poszukujący mieszkań będą widzieć nasze ogłoszenie w serwisie. Dobrze opracowany opis nieruchomości może być z kolei czynnikiem, który przesądzi o zainteresowaniu nieruchomością i zaowocuje kontaktem telefonicznym bądź mailowym. Podział na podobnej długości akapity wprowadzi harmonię w opisie, a używanie punktatorów ułatwi nawigację.

Dobrze napisane ogłoszenie to przede wszystkim atrakcyjnie przedstawione wyróżniki lokalu. Warto wypunktować tu te cechy mieszkania, które przesądzają o jego unikalności, a na które nie było odpowiedniego miejsca w standardowych polach. Mogą to być: piękny ogród, przestronne pokoje, artystyczna mozaika na ścianie, wanna z hydromasażem, centralny odkurzacz, sauna czy jakieś elementy związane z lokalizacją, np. mieszkanie bardzo ciche, pomimo lokalizacji w ścisłym centrum, okna wychodzą na wewnętrzne patio.

Pamiętajmy, aby opis był spójny z informacjami zawartymi we wcześniej wypełnionych polach. Nie można dopuszczać do sytuacji, gdy np. powierzchnia w opisie nie zgadza się z tą z pola ‘metraż”. Uważajmy też z przesadnym marketingiem, który może spowodować, że opis mieszkania oddali się od rzeczywistości. Przykładowo, nie nazywajmy ciasnych, ponurych mieszkań „klimatycznymi”. Nie piszmy, że mieszkanie jest „umiarkowanie ciche”, jeżeli jego okna wychodzą na główną ulicę miasta. Użytkownicy od razu to wyłapią.

  • Pozostałem multimedia

Nie można lekceważyć pozostałych form multimedialnych. Takie formy ekspresji jak wirtualne spacery czy filmy wideo może nie budują dużego zainteresowania wśród pierwszej grupy zainteresowanych nieruchomością, ale potrafią być ogromnym atutem dla nieprzekonanych do końca użytkowników, którzy po przejrzeniu zdjęć, a jeszcze przed próbą kontaktu potrzebują dodatkowego bodźca.

Właśnie nim może być profesjonalnie przygotowany materiał wideo, wirtualny spacer bądź materiały VR. Dodatkowe materiały mogą być również ciekawym wyróżnikiem, dzięki któremu oferta zostanie szybciej dostrzeżona.

Skuteczne promowanie oferty

Potęga internetu sprawia, że obecnie możemy samodzielnie przygotować ofertę sprzedaży i nie licząc wynagrodzenia notariusza sprzedać nieruchomość bezkosztowo. Warto jednak zainwestować w odpowiednią promocję i przygotowanie oferty – transakcja odbędzie się wtedy szybciej, a negocjacje rozpoczną się od wyższej kwoty.

Wystawienie pojedynczej oferty na jednym z popularnych serwisów nieruchomościowym to koszt ok. 50 PLN za 30 dni wyświetlania ogłoszenia. Czas wyświetlania pojedynczego ogłoszenia waha się od 2 do 4 miesięcy – można przyjąć, że tyle czasu orientacyjnie potrzeba na znalezienie nabywcy. Oznacza to, że łączny koszt usługi może wynieść od 70 złotych (przy skorzystaniu ze zniżek udzielanych za wykupienie 2 miesięcy wyświetlania od razu) do 100 złotych (bez korzystania ze zniżek). Sprawdź nasz cennik!

  • Analityka

Korzystanie z serwisów nieruchomościowych najlepiej przeprowadzać z głową. Dobrą praktyką jest wybór 3-4 najpopularniejszych platform w danym regionie bądź pod kątem oferowanych ogłoszeń i zamieszczenia na nich swojej oferty. Po mniej więcej miesiącu trzeba sprawdzić, które z nich były najbardziej miarodajne (z których serwisów kontaktowało się najwięcej osób zainteresowanych kupnem). Po wyborze dwóch najlepszych źródeł warto skorzystać z opcji wyróżnienia swojej oferty.

Właśnie w tym celu serwis Domiporta.pl przygotował dla użytkowników specjalny panel analityczny, z którego można się w szybki sposób dowiedzieć jakim zainteresowaniem cieszy się nasza oferta – ile osób zobaczyło ogłoszenie, ile razy był odsłonięty numer telefonu, itp..

  • Podbicia i odświeżenia

Konkurencja ofert na najlepszych i najbardziej popularnych serwisach nieruchomościowych wymusza na ogłoszeniodawcach potrzebę promowania swojej oferty. Podstawowymi narzędziami, które służą do tego są tzw. podbicia ofert i odświeżenia.

Potrzeba stosowania podbić i odświeżeń oferty jest tak duża, że specjaliści z serwisu Domiporta uruchomili specjalne narzędzie do “automatycznego” podbijania oferty, by użytkownik nie musiał tego robić, tylko skupił się na bieżących sprawach dotyczących ogłoszenia – np. na odbieraniu telefonów bądź odpowiadaniu na wiadomości. Narzędzie jest na tyle wygodne, że ponad połowa klientów stosujących podbicia korzysta również z automatycznych odświeżeń – a podstawowy pakiet kosztuje tylko 19,99 PLN.

Ponadto serwisy kuszą użytkowników specjalnymi miejscami na portalu, gdzie będą wystawione na dodatkową ekspozycję, np.. na stronie głównej serwisu. Najczęściej, taka możliwość jest udostępniania na 24h – przez ten czas ogłoszenie jest umieszczone na głównej stronie, gdzie każdy wchodzący na serwis może je zobaczyć.

Ale to nie koniec. Wybrane serwisy nieruchomościowe mają możliwość publikowania ogłoszeń na wielkim main-streamowych portalach informacyjnych. Jednym z takich serwisów jest właśnie Domiporta.pl. Po wykupieniu specjalnego pakietu, wybrane ogłoszenie będzie widoczne na głównej stronie jednego z najczęściej odwiedzanych serwisów w Polsce – Gazeta.pl.

Taka forma reklamy oferty zazwyczaj nie jest dostępna dla pojedynczych użytkowników, a przynosi ona świetne wyniki. Wykupienie miejsca reklamowego w może sprawić, że ogłoszenie obejrzy nawet milion użytkowników – średnia liczba kontaktów z ogłoszeniodawcą może wynieść nawet 30 kontaktów dziennie. A wszystko za minimum 129 PLN.

  • Social media

Nieocenioną siłę w aspekcie promocji ogłoszenia mogą mieć również media społecznościowe, w których można reklamować swoją ofertę. Udostępnianie swojego ogłoszenia i proszenie znajomych o udostępnienie to nic złego. Dobrym pomysłem jest ponadto dołączenie do specjalnych grup lokalnych, na których można wymieniać się ogłoszeniami.

Moc lokalnych społeczności połączonych internetowym węzłem dostrzegli eksperci z serwisu Domiporta.pl. Nowa funkcja umożliwia automatyczną promocje oferty w serwisie Facebook przez 5 dni z gwarancją 20 tys. wyświetleń ogłoszenia wśród użytkowników tej popularnej platformy. To dostęp do spersonalizowanej grupy odbiorców, z konkretnej lokalizacji – bez konieczności żmudnego, samodzielnego promowania postów czy ustawiania skomplikowanych parametrów.

Autor: Bartłomiej Baranowski

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »