Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Sprzedaż mieszkania to duże i wymagające dla obecnego właściciela przedsięwzięcie, które czasem wymaga od niego nie tylko nakładu czasu, ale i pieniędzy. Dobre przygotowanie mieszkania może jednak pomóc sprzedać nieruchomość szybko, a co najważniejsze – w jak najlepszej cenie. O czym warto pamiętać, wystawiając swój lokal do sprzedaży?

Często właściciele przekonani są o tym, że sama cena i lokalizacja nieruchomości wystarczą do szybkiej sprzedaży mieszkania. Nie są to jednak jedyne czynniki, które zachęcają potencjalnych nabywców do danego lokalu. Kiedy mimo ogłoszenia kupujący nie odpowiadają na ogłoszenie, to zamiast decydować się na zmianę ceny, warto sprawdzić czy zrobiliśmy wszystko by dobrze sprzedać swoją nieruchomość.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – kilka ważnych wskazówek

Pierwszą ważną radą dla sprzedających mieszkanie jest przyjęcie przez właścicieli podejścia: “to już nie jest mój dom”. Wiele osób, mając dużo wspomnień związanych z daną nieruchomością, nie chce wprowadzać żadnych zmian, które mogłyby spodobać się kupującym. Nie ma w tym nic dziwnego: mieszkanie w jednym miejscu przez kilka lub kilkanaście lat sprawia, że jesteśmy związani emocjonalnie z danym miejscem. Zarówno dla nabywcy, jak i kupującego, korzystna będę depersonalizacja. Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż warto usunąć z niego wszystkie rzeczy osobiste oraz wszystkie przedmioty i ozdoby, które chcemy z niego zabrać. To na pewno ułatwi sprzedającemu oprowadzanie chętnych po swojej nieruchomości, a kupującym wyobrażenie sobie swojej przyszłości w danym miejscu.

Bardzo ważną kwestią jest posprzątanie w mieszkaniu – po latach może znaleźć się w nim dużo niepotrzebnych rzeczy, które mogą zostać usunięte od razu, bez robienia złego wrażenia na kupujących. Osoby oglądające mieszkania przeznaczone do sprzedaży często pytają o przedmioty, które właściciele zostawią w lokalu. Warto od razu usunąć przedmioty czy meble, które chcemy ze sobą zabrać, żeby kupujący nie odnieśli mylnego wrażenia dotyczącego wyposażenia czy wyglądu mieszkania. Sprzątanie dotyczy oczywiście także wszystkich szafek i zakamarków, w które prędzej czy później na pewno ktoś zajrzy. Porządek na pewno zwiększy estetykę całego mieszkania oraz zachęci kupującego do złożenia oferty.

Posprzątanie, usunięcie niepotrzebnych mebli i naprawienie usterek to podstawy przygotowania mieszkania do sprzedaży

Warto sprawdzić także stan mebli, które chcemy zostawić w wyposażeniu nieruchomości. Niektóre z nich wymagają odnowienia, a koszt takiego zabiegu nie musi być duży. Niektóre szafy czy stoły mogą już być na tyle zniszczone, że ich renowacja jest nieopłacalna. Warto wtedy usunąć taki mebel z mieszkania – mniej niepotrzebnych, będących w złym stanie mebli da wrażenie większej przestronności sprzedawanego lokalu. Jeśli obawiamy się, że zabierając jakąś pamiątkę rodzinną (np. zabytkowy kredens) obniżymy wartość nieruchomości, warto zastąpić go nowym, niedrogim meblem.

Sprawdzenie stanu nieruchomości dotyczy nie tylko mebli, ale też podłóg, płytek czy ścian. Przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia i wystawieniem mieszkania na sprzedaż warto zadbać o wymianę popękanych płytek w łazience, odmalowanie ścian, naprawę wadliwego kontaktu, udrożnienie zapowietrzonych kaloryferów, przykręcenie niedomykających się drzwiczek itp. Jeśli w naszym starym mieszkaniu mamy coś popsutego – koniecznie powinniśmy to naprawić. Warto też zmienić kolory ścian na bardziej neutralne, dzięki czemu nieruchomość będzie wyglądała na odświeżoną i wyremontowaną. Warto pomyśleć nad oczyszczeniem parkietu czy glazury. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że to właśnie mieszkania urządzone neutralnie sprzedają się najszybciej. Z tego powodu warto zrezygnować ze zbytniego “upiększania” mieszkania: przesadzone dekoracje mogą zostać źle odebrane przez nabywców, którzy mogą odebrać to jako sztuczne podnoszenie wartości nieruchomości – zwłaszcza, gdy dany styl wystroju nie trafi w ich gusta.

Dużą popularnością cieszy się także usługa home stagingu, czyli konsultacji sprzedażowej danej nieruchomości. W ramach tej usługi specjalista określa słabe i mocne strony mieszkania oraz wskazuje punkty konieczne do poprawy przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, co pomoże podnieść wartość takiej nieruchomości o około 10-15 procent. Firmy te zazwyczaj za opłatą 1-1,5 procenta wartości nieruchomości aranżują wnętrze lokalu, co pomaga zakamuflować jego wady oraz uwypuklić wszystkie zalety.

źródło:

Autor: 

Źródło patrz LINK

Artykuł pochodzi z portalu

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »