Jak odizolować akustycznie mieszkanie w bloku? Są na to sposoby!

Hałasy z góry

W pierwszej kolejności musimy ustalić, skąd dochodzi hałas i jakiego on jest rodzaju. Jeśli z mieszkania nad nami, to najlepszym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany doskonały w walce z dźwiękami powietrznymi. Przy jego montażu pamiętajmy, że istniejąca lub planowana ściana działowa powinna być doprowadzona ponad poziom sufitu podwieszanego i zakotwiona w płycie konstrukcyjnej pierwotnego stropu powyżej. – W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego korzystnie jest położyć warstwę lekkiej wełny mineralnej typu Aku-Płyta prostopadle do ściany działowej. Nie pozwoli to fali dźwiękowej na przeniesienie się z jednego pomieszczenia do sąsiedniego przez strop nad konstrukcją ściany działowej. Im większa grubość wełny, tym wyższa izolacyjność akustyczna rozwiązania – radzi Paweł Polak, Kierownik Produktu ISOVER.

Hałas z boku

Dobrym sposobem na wyciszenie dźwięków jest również montaż przedścianki akustycznej mocowanej do ściany pierwotnej oddzielającej od sąsiada. Warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w). – Rekomendowane są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej (np. ISOVER Aku-Płyta), jak i z wełny mineralnej skalnej (ISOVER Polterm Uni). Dzięki włóknistej strukturze materiały te doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne. Charakteryzują się też współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Tak wysokie pochłanianie dźwięku w konsekwencji wpływa na wysoką izolacyjność akustyczną kompletnej przegrody – wyjaśnia ekspert.

Właściwy montaż izolacji akustycznej

Ważne również, aby pamiętać o odpowiednio krótszych (1-1,5 cm) od wysokości pomieszczenia pionowych profilach konstrukcyjnych. Uchronimy tym samym ścianę od pęknięć na skutek naturalnych ruchów konstrukcji budynku. – Nie należy łączyć profili poziomych i pionowych bezpośrednio ze sobą wkrętami. Profile pionowe powinny zostać włożone w podłogowy i sufitowy profil w sposób swobodny. Dopiero podczas montażu okładzin płyty gipsowo-kartonowe mocuje się do profili na ich długości – nie na połączeniach z profilami poziomymi. Przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować posadawiając ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze z warstwą wyrównawczą jastrychu – należy przy tym pamiętać o oddylatowaniu okładzin ściennych od przyszłej warstwy wylewki/jastrychu cementowego – podkreśla Paweł Polak z ISOVER.

Autor: otodom

Link do artykułu

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »