W ostatnich latach w Polsce odnotowuje się coraz wyższe temperatury – zwłaszcza w sezonie letnim. Z tego powodu coraz częściej zadajemy sobie pytanie jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni lub przynajmniej jeden z pokoi. Wiele metod na ochłodzenie pomieszczenia możemy podpatrzeć od naszych południowych sąsiadów. Inni wolą z kolei postawić na nowe technologie. Jaka metoda na schłodzenie pomieszczenia będzie najskuteczniejsza?
Upalne lato w Polsce jest coraz częstszym zjawiskiem, dlatego zacienianie i ochładzanie mieszkań staje się bardziej wymogiem, niż zachcianką. Mieszkanie, które ma nam służyć przede wszystkim do odpoczynku i relaksu, w upalne dni nie zawsze nam to umożliwia, dlatego dbanie o optymalną temperaturę w pomieszczeniu jest istotne zwłaszcza latem.
Optymalna temperatura pomieszczeń w domu
Temperaturę optymalną w różnych pomieszczeniach określono m.in. w prawie budowlanym. Na podstawie tego parametru określa się warunki techniczne budynków. I tak dla pomieszczeń domowych temperatura powinna oscylować w okolicach 20 stopni. Najniższa temperatura: 16-17 stopni jest optymalna dla kuchni, gdzie pojawiają się tzw. zyski ciepła emitowane przez urządzenia. Temperatura 20 stopni najkorzystniejsza jest w pokojach mieszkalnych, przedpokojach oraz pokojach biurowych. 24 stopnie to z kolei optymalna temperatura dla łazienki.
Światowa Organizacja Zdrowia z kolei uzależniła prawidłową temperaturę w pomieszczeniach do stanu zdrowia jego mieszkańców. Dla osób idealnie zdrowych optymalna temperatura w pokojach powinna wynosić około 18 stopni. Osoby starsze, chore i małe dzieci powinny przebywać w pokojach, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 20 stopni. Górną granicą komfortu dla wszystkich grup wiekowych jest temperatura 24 stopni. Według zaleceń lekarzy temperatura w granicach od 20 do 22 stopni jest więc najbardziej optymalna dla mieszkań. Wartości te dają uczucie komfortu cieplnego oraz sprzyjają utrzymaniu poziomu wilgotności w pokoju na poziomie 30 procent.
Wyższa temperatura pomieszczeń w domu czy w pracy nie jest sprzyjająca, dlatego w takich warunkach możemy czuć się niekomfortowo, a nawet źle. W pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż 22-24 stopnie, możemy odczuwać zmniejszenie poziomu koncentracji i analitycznego myślenia, wzrost rozdrażnienia, większe zmęczenie i poczucie ogólnego osłabienia. W przegrzanych pomieszczeniach szybciej zaczyna nas boleć głowa, szybciej dochodzi też do odwodnienia organizmu, co może z kolei wpływać na pracę serca.
Jak ochłodzić mieszkanie w upał bez klimatyzacji?
Jeżeli nie posiadamy klimatyzacji istnieje kilka skutecznych metod, które pozwolą nam na schłodzenie mieszkania lub niedopuszczenie do wzrostu temperatury. Czasami próbując obniżyć temperaturę w pomieszczeniach popełniamy błędy, które w najgorszym wypadku prowadzą do większego nagrzewania się pomieszczeń – szczególnie tych najbardziej nasłonecznionych. Jak prawidłowo schłodzić mieszkanie podczas upalnych dni nie posiadając klimatyzacji? Oczywiście najprostszą i najbardziej skuteczną metodą na ochłodzenie pokoju jest zamontowanie klimatyzatora. Takie rozwiązanie niesie za sobą o wiele większe koszty finansowe niż zastosowanie prostszych, domowych sposobów na obniżenie temperatury w pokoju.
Zasłoń i zamknij okna w ciągu dnia
Często w upalny dzień otwieramy okna, ale jest to podstawowy błąd, który prowadzi do szybkiego wzrostu temperatury w mieszkaniu. To właśnie przez okna do mieszkania dostaje się najwięcej gorącego powietrza (50 razy więcej niż przez ściany). Słońce nagrzewa okna, oraz znajdujące się w pobliżu rośliny i meble. Podczas upałów koniecznie trzeba zasłonić wszystkie okna. Dodatkowo w dzień należy zamknąć okna, dzięki czemu “nie wpuścimy” do mieszkania gorącego powietrza. Okna, najlepiej wszystkie, należy otworzyć dopiero wieczorem, gdy spadnie temperatura. Okna wychodzące na wschód podczas upałów warto otwierać wczesnym rankiem i późnym popołudniem, okna z zachodniej części bloku otwieramy z kolei dopiero wieczorem.
Wykorzystaj wodę, która pochłania ciepło
Wśród metod mających obniżyć temperaturę w pomieszczeniach często wykorzystywana jest woda. Jednym ze sposobów schładzania mieszkań na południu Europy jest wieszanie mokrego, białego prześcieradła na oknach czy drzwiach. Niektórzy wlewają też wodę do misek i ustawiają je w pokojach, które mają zostać schłodzone. Dzięki temu rośnie wilgotność powietrza, co skutecznie obniża jego temperaturę i tym samym dodatkowo nawilżamy powietrze w naszym mieszkaniu.
Skorzystaj z wiatraka
Jednym ze sposobów na zwiększenie odczucia chłodu jest postawienie przed wiatrakiem butelek z zamrożoną wodą. W taki sposób zwiększymy wydajność chłodzenia wiatraka, który będzie rozprowadzał schłodzone, a nie nagrzane powietrze. Decydując się na zakup wiatraka, warto zadbać o to, by jego czyszczenie było łatwe dla użytkownika (kurz i brud kumulują się na łopatkach wiatraka, co może być uciążliwe dla alergików). Jaki wiatrak chłodzący do pokoju wybrać? Najlepiej zadbać, by urządzenie wytwarzało możliwie jak najniższy hałas oraz miało klasę energetyczną A, co w mniejszym stopniu odbije się na naszych rachunkach za prąd.
Zainwestuj w dobre rolety
Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem? Rolety wewnętrzne pomagają zacienić mieszkanie, jednak nie ograniczają nagrzania szyby przez promienie słoneczne. Rolety takie działają więc bardziej jak parasol, który osłania nas przed słońcem, ale nie ciepłem. Decydując się na roletę wewnętrzną, która przy okazji jest także elementem dekoracyjnym mieszkania, warto postawić na jasne odcienie, które nie będą nagrzewały się tak szybko, jak rolety wykonane z ciemnego materiału.
Z kolei rolety zewnętrzne (elewacyjne) nie tylko chronią przed ciepłem w lato, ale też przed chłodem w zimie oraz hałasem. Takie rolety są najlepszą barierą chroniącą mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Większość z nich zbudowana jest z warstwy aluminium, które dobrze osłaniają okna przed nagrzaniem się, a tym samym przyczyniają się do obniżenia temperatury w samym pomieszczeniu.
A może okienna folia przeciwsłoneczna?
Jednym z nowoczesnych sposobów na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest instalacja folii przeciwsłonecznej, którą można montować na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście folia naklejona na zewnętrznej framudze okna, tak jak w przypadku rolet, będzie sprawdzała się o wiele lepiej. Folia zbudowana jest z warstwy, która odbija promieniowanie podczerwone i chroni pomieszczenie przed promieniami słonecznymi, a więc nie ma problemu z ciepłem pochodzącym z nagrzanego okna. Im bardziej przezroczysty materiał, tym wyższy koszt zakupu folii. Metoda ta bardzo często wykorzystywana jest w biurowcach czy centrach handlowych, ponieważ na pierwszy rzut oka jest ona niewidoczna, dzięki czemu nie wpływa na wygląd obiektu.
Autor: redakcja domiporta
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu