Zmiany klimatu są zauważalne dla nas wszystkich. Zapewne z tego względu 50. edycja Międzynarodowego Dnia Ziemi 2020 jest poświęcona tym kwestiom. Ale w jaki sposób idee globalne przełożyć na działania lokalne? Jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony klimatu, a przy tym zaoszczędzić na niższych opłatach za wodę i ogrzewanie?
Global Energy Systems / pixabay.com
Różnorodne wydarzenia, interesujące konferencje, szereg spotkań i akcji – tak do tej pory obchodzono Dzień Ziemi. Idea tej inicjatywy została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona w 1990 roku. W tym roku hasłem przewodnim jest “Działanie na rzecz klimatu”, ale z powodu pandemii koronawirusa, całe przedsięwzięcie musiało przenieść do świata online.
Z tej okazji warto zwrócić szczególną uwagę na to, że troszcząc się o środowisko – na przykład o czyste powietrze czy racjonalne zużycie wody, możemy jednocześnie sporo zaoszczędzić na kosztach utrzymania domu.
Oszczędzanie wody – bez uszczerbku dla własnej wygody
Jest to możliwe, jeśli zastosujemy rozwiązania, która same będą “pilnowały”, racjonalnego poboru wody, czyli będziemy jej czerpać tylko tyle, ile jest jej naprawdę potrzeba.
- Mądre baterie do kuchni i łazienki. Bez kłopotu na rynku znajdziemy baterie umywalkowe i kuchenne z perlatorem, który napowietrzając strumień wody, sprawia, że zużywamy jej znacznie mniej – zdaniem niektórych producentów oszczędności sięgają od 30 do nawet 50 proc.
Zużycie wody można też zmniejszyć korzystając z natrysku zamiast wanny, w którym działa na przykład słuchawka (inaczej rączka lub główka prysznicowa) z wbudowanym ogranicznikiem przepływu. Umożliwiła to zmniejszenie maksymalnego wypływu na przykład z 15 l do około 7,5 l/min, czyli o 50 proc. (a w niektórych rączkach jest to tylko 6 l/min). - Ekologiczne spłuczki. W każdym domu dużo wody zużywa się do spłukiwania toalety. Szukając więc oszczędności w opłatach za wodę i ścieki, producenci zastosowali mechanizmy z podwójnym systemem spłukiwania, które współpracują najczęściej z dwudzielnymi przyciskami. Po naciśnięciu jednego z nich wypływa cała zgromadzona w spłuczce woda (zwykle jest to 6 lub 9 l), drugiego zaś – połowa spłuczki (odpowiednio 3 lub 4,5 l). Najnowsze rozwiązania wiszących spłuczek podtynkowych i misek umożliwiają jeszcze większe oszczędności w opłatach za wodę i ścieki. Wynika to z tego, że działają one skutecznie, zużywając jedynie 2 l wody na małe spłukanie i 4 l na duże.
- Oszczędna zmywarka. Jeśli chcemy oszczędzać wodę w kuchni kupmy zmywarkę, pozwoli nam to znacznie zredukować ilość wody niezbędnej do mycia naczyń. Zanim jednak wybierzemy konkretny model przyjrzyjmy się umieszczonej na nim etykiecie energetycznej. Oprócz klasy energooszczędności (najmniej zużywające prąd urządzenia mają klasę A+++ lub A++), znajdziemy tam informację o rocznym zużyciu wody. Im ta wartość będzie niższa, tym oczywiście lepiej., Chandler Cruttenden / unsplash.com
Czyste powietrze – dzięki odpowiednim urządzeniom grzewczym
W ostatnim czasie znacznie wzrosła nasza wiedza na temat zanieczyszczenia powietrza, a zwłaszcza smogu. Dzięki podejmowanym akcjom informacyjnym na rzecz ograniczenia emisji spalin z indywidualnych kotłów oraz wprowadzaniu różnych programów połączonych z dotacjami, rośnie zainteresowanie nowoczesnymi technologiami grzewczymi.
- Gazowe kotły kondensacyjne. Montuje się je zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach, wszędzie tam gdzie jest dostęp do sieci gazowej. Urządzenia te wyróżniają się bowiem nie tylko bezpieczną pracą, ale i bardzo wysoką wydajnością. W efekcie zużywamy mniej gazu – a to wiąże się zarówno z niższymi rachunkami za ogrzewanie, jak i mniejszą ilością szkodliwych spalin odprowadzanych do atmosfery.
- Pompy ciepła. Najczęściej wybierane są pompy powietrze (niższa cena i prostszy montaż niż pomp czerpiących energię cieplną z gruntu). Znajdują one zwłaszcza uznanie u inwestorów budujących energooszczędne domy, na działkach bez dostępu do gazu ziemnego. Ich zaletą jest to, że zapewniając niskie koszty eksploatacji, nie wymagają praktycznie obsługi i nie zanieczyszczają środowiska. Niestety początkowe nakłady inwestycyjne nadal są dość wysokie, chociaż cena tych urządzeń jest znacznie niższa niż kiedyś.
- Kotły na paliwa stałe z automatycznym podawaniem paliwa. Wśród urządzeń na paliwa stałe największą popularnością cieszą się kotły na pelety. Zaliczane są one do urządzeń ekologicznych, gdyż jako paliwo stosuje się w nich sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne w postaci granulatu. Zgodnie z nowymi przepisami (obowiązującymi od 1 stycznia br.) obecnie sprzedawane i instalowane kotły na pelety, muszą spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące ich sprawności i emisji zanieczyszczeń (m.in. tlenku węgla, pyłów i tlenków azotu).
- Panele fotowoltaiczne. Umożliwiają one wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i sprzedaż jej nadwyżek do sieci. Możliwość działania w roli prosumenta, czyli producenta i konsumenta prądu, krótszy czas zwrotu i szereg dotacjom sprawia, że liczba instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych szybko rośnie. A w konsekwencji zyskuje zarówno inwestor, jak i środowisko.
Autor:Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu