IV Krajowa Konferencja PTEiDRN – Na dobre czy na złe z nieruchomościami?

Na stronie Centrum Monitoringu Legislacji Konfederacji Pracodawców Polskich znaleźliśmy projekt ustawy ” o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców” W treści projektu ustawy znajdujemy przepisy likwidujące licencje pośredników w obrocie nieruchomościami

Jakie zmiany nas czekają? Zmiany na dobre i na złe z nieruchomościami? Nowelizacje – ustawa o gospodarce nieruchomościami Próba likwidacji licencji. Niedozwolone klauzule umowne w umowach na rynku nieruchomości. Standardy zawodów rynku nieruchomości. Minima programowe.
To wszystko chcemy omówić na IV Konferencji Rynku Nieruchomości PTEiDRN.
IV Krajowa Konferencja PTEiDRN poświęcona jest zrealizowanym i zapowiadanym ostatnio istotnym zmianom, które dotyczą rynku nieruchomości. Między innymi zajmiemy się projektem likwidacji licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Po pierwsze planowanym zmianom ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czy wszystko co zaproponowano przy projektowanej tak zwanej ustawy usługowej naprawia rynek a może wręcz odwrotnie?
PLANY ZLIKWIDOWANIA LICENCJI POŚREDNIKA W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI w Ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców

Po drugie zastanowimy się nad coraz bardziej szczegółowymi klauzulami dotyczącymi umów na rynku nieruchomości wpisanymi do rejestru niedozwolonych postanowień umownych Prezesa UOKiK. Przykładowo nie można już stosować następującej klauzuli: “Zamawiający za wykonanie czynności objętych niniejszą umową zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie w wysokości 3% (słownie: trzech procent) + 22% VAT ostatecznej ceny nieruchomości.” A oto kolejna niedozwolona klauzula: “Niniejsza umowa jest umową zawartą na wyłączność, co oznacza, że Zamawiający oddaje sprawę do prowadzenia tylko jednemu pośrednikowi i zobowiązuje się uiścić wyłącznie temu Pośrednikowi wynagrodzenie określone w punkcie 4, bez względu na to w jaki sposób doszło do skojarzenia stron.” Będziemy dyskutować o granicach swobody gospodarczej o tym czy jeszcze można mówić o wolnej gospodarce w naszym kraju?

Po trzecie będziemy zastanawiać się nad standardami zawodowymi, zapytamy siebie nawzajem jak to możliwe, że środowisko mając możliwość regulowania standardów, zafundowało sobie więzy krępujące własną działalność – opracujemy wnioski w tym zakresie. Zapytamy dlaczego w niektórych środowiskach pojawiają się interpretacje standardów szkodliwe dla działalności zawodowej.

Po czwarte przypatrzymy się projektom nowych minimów programowych dla zawodów rynku nieruchomości coraz bardziej oddalających się od potrzeb i celów kształcenia. Zapytamy kto najlepiej wychodzi na studiach w zakresie rynku nieruchomości czy na pewno studenci i rynek nieruchomości?
A więc “Na dobre czy na złe z nieruchomościami?”

Zapraszamy za Zarząd
Zbigniew Kubiński
Prezydent PTEiDRN

Forma Kształcenia ustawicznego: Seminarium

Miejsce konferencji

Centrum Konferencyjne – mieści się w centrum Warszawy w budynku Centrum Finansowym Puławska” ul. Puławska 15 (główne wejście od ul. Goworka, plus dwa wejścia od ul. Puławskiej).

Program Konferencji

18 grudnia 2009 roku, piątek
9.30 Rejestracja uczestników, wydanie dla uczestniczących po raz pierwszy Indeksów PAN PTEiDRN
10.00 Założenia nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami:

  • ustawa usługowa jako przyczynek do zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ustawa o „ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców” czy to koniec polskiego pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
  • zmiany dotyczące rzeczoznawców majątkowych,
  • zmiany dotyczące zarządców nieruchomości,
  • zmiany dotyczące pośredników.
  • postulaty weryfikacji zmian
12.00 Niedozwolone klauzule umowne na rynku nieruchomości

  • pojęcie klauzuli abuzywnej,
  • rola UOKiK i Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • działalność na rynku nieruchomości a klauzule niedozwolone,
  • omówienie ostatnich niedozwolonych postanowień umownych,
  • niedozwolone porozumienia na rynku nieruchomości.
13.30 Standardy zawodowe a działalność na rynku nieruchomości.

  • procedury ustalania standardów a ich spójność z systemem prawa
  • omówienie wybranych standardów
  • nadinterpretacje standardów na przykładach
15.15 Nowelizacja programów minimum a realizacja edukacyjnej roli studiów wyższych w zakresie kształcenia specjalistów rynku nieruchomości.

  • omówienie projektu nowelizacji programów,
  • oczekiwania i postulaty zmian.

Po Konferencji zapraszamy uczestników na tradycyjny opłatek i kolację wigilijną środowiska rynku nieruchomości.

Jak dojechać


Wyświetl większą mapę

Zgłoszenie

Nie zwlekaj ze zgłoszeniem wyślij je po opłaceniu na fax 042 636 40 20, lub mail.
Koszty Konferencji wraz z wigilijnym poczęstunkiem od osoby 350,00 zł, członkowie PTEiDRN 250,00 zł.
Formularz pobierzesz poniżej, telefon kontaktowy 501 213 604

PATRON INTERNETOWY KONFERENCJI
PATRON INTERNETOWY KONFERENCJI
Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »