Informacja ze Stowarzyszenia PSP w Poznaniu. Zapytanie Pana Posła Michała Stuligrosza w sprawie licencji pośredników

Od Pana Prezesa Jarosława Krajewskiego ze Stowarzyszenia PSP w Poznaniu otrzymaliśmy informację że z zapytaniem w sprawie projektowanych likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami zwrócił się Pan Poseł Michał Stuligrosz. Dziękujemy Koleżankom i Kolegom z PSP. A oto fragmenty zapytania poselskiego. “Chciałbym podkreślić, że zgodnie z prawem licencja pośrednika w obrocie nieruchomości nie ogranicza dostępu do rynku osobom, które tej licencji nie posiadają. Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 marca 2008r. Sygn. SK 17/05: ,, Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami powinna być traktowana jedynie jako wymóg, a nie ograniczenie, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie jest ona elementem polityki reglamentacyjnej państwa. Licencja potwierdza jedynie posiadanie przez osobę zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami niezbędnych do tego kwalifikacji”.Z doświadczenia zawodowego wiem, jak skomplikowaną materią jest rynek nieruchomości. W ręce pośredników nieruchomości trafia, niejednokrotnie dorobek całego życia konsumenta. Od wiedzy i profesjonalizmu pośrednika bezpośrednio zależy powodzenie całego przedsięwzięcia gospodarczego.”

Więcej patrz treść całego zapytania

Na zapytanie posła odpowiedział Pan Wiceminister Gospodarki Rafał Baniak poniżej kopie pisma:

Strona 1. odpowiedz-na-interpelacje-posla-stuligrosza-2

Strona 2.Odpowiedź Ministra gospodarki Rafała Baniaka na interpelację posla-stuligrosza Michała Stuligrosza 2

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »