Ilość mieszkań na rynku pierwotnym ciągle rośnie

Rok 2011 charakteryzował się wzrostem liczby mieszkań w największych polskich aglomeracjach. Nad ilością gotowych, nowych lokali przeważa liczba mieszkań będących w trakcie realizacji. Liczba niesprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym maleje. W b.r. deweloperzy rozpoczęli realizację o 3,6 % mniej inwestycji mieszkaniowych niż miało to miejsce w tym samym okresie 2010 roku. Oferta spółdzielni mieszkaniowych również zmniejszyła się. Z jednej strony mamy do czynienia z malejącą liczba rozpoczynanych projektów, zmniejszającą się ilością oddanych do użytkowania nowych lokali z drugiej zaś strony liczba mieszkań na rynku pierwotnym ciągle wzrasta. Jak tłumaczą to eksperci? Jakie są prognozy analityków na najbliższe kwartały? Zapraszamy do zapoznania się artykułem Pawła Moszczyńskiego – RynekPierwotny.com na stronie www.rynekpierwotny.com – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Ubóstwo energetyczne – jak wypada Polska?

Cytat “Ubóstwo energetyczne to problem, który po kryzysie energetycznym z lat 2022 – 2023 nabrał szczególnego znaczenia. Eurostat regularnie publikuje informacje na ten temat. Niedawno pojawiły się nowe dane dotyczące m.in. Polski. Przyglądają się im eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Analitycy zwracają też uwagę na pewien aspekt, który często umyka rodzimej opinii publicznej.”

Przeczytaj więcej »

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w IV 2025

Cytat “W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.”

Przeczytaj więcej »

Marzec 2025 to kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych

Cytat “Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.”

Przeczytaj więcej »