Ile realnie zyska senior na odwróconej hipotece.

Pracownicy comperia.pl do wyliczeń przyjęli, że klient jest właścicielem mieszkania o wartości 300 tys. zł, okres trwania umowy wynosi 10 lat przy stopie procentowej wynoszącej 8%. Zakładając jednocześnie, że instytucja finansowa kredytuje 50% wartości lokalu a po śmierci klienta zostaje on całkowicie przejęty przez bank, kwota wypłacana klientowi powinna wynosić 680 zł miesięcznie. Według eksperta, dane analityczne wskazują na to, że na rynku funkcjonuje duża grupa potencjalnych odbiorców usługi. Więcej informacji na temat odwróconej hipoteki oraz jej opłacalności w artykule GB na stronie www.ekonomia24.pl – link do artykułu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »

Nowe mieszkania: czy mniejsze rynki to niższe ceny?

Cytat “Obserwacja aktywności podejmowanej przez działających na rodzimym rynku deweloperów mieszkaniowych wyraźnie potwierdza, że w obrębie ich zainteresowania są nie tylko główne miasta naszego kraju, ale również inwestycje zlokalizowane poza największymi ośrodkami miejskimi. Mowa tu m.in. o Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Co charakteryzuje te rynki i czy są to niskie ceny mieszkań?”

Przeczytaj więcej »