Aby móc korzystać z gazu ziemnego, dom należy podłączyć do lokalnej sieci gazowej za pomocą odpowiedniego przyłącza. Gaz ziemny jest uniwersalnym paliwem, gdyż umożliwia zarówno przygotowanie posiłków, jak i ogrzewanie domu i wody. Kotły gazowe w wersji kondensacyjnej w porównaniu do urządzeń tradycyjnych mają większą sprawność, więc ich użytkowanie jest tańsze. Poza tym, dzięki temu, że zużywają mniej gazu, emitujemy mniej spalin do atmosfery.
Ważna zaletą kotłów kondensacyjnych jest to, że są bezpieczne w działaniu (spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze). Ponadto nie pobierają one powietrza z pomieszczenia, w który się znajdują, więc nie powodują napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Łatwiej też znaleźć odpowiednie miejsce do ich montażu – można je umieścić na przykład w łazience, kuchni czy korytarzu.
Równie istotne jest to, że kotły kondensacyjne do odprowadzania spalin nie potrzebują tradycyjnego komina. Gdy moc urządzenia nie przekracza 21 kW, można go powiesić na ścianie zewnętrznej i podłączyć specjalny zestaw powietrzno-spalinowy, który zapewnia wyrzut spalin bezpośrednio na zewnątrz.
Jaki kocioł zamontować – jedno- czy dwufunkcyjny, wiszący czy stojący?
W zależności od tego, ile miejsca możemy przeznaczyć na montaż kotła kondensacyjnego oraz jakiego komfortu ciepłej wody oczekujemy, możemy zamontować wiszący kocioł dwufunkcyjny lub stojący z zasobnikiem (oddzielnym lub wbudowanym).
Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę dopiero w momencie jej poboru. Z tego względu może przygotować ograniczoną jej ilość. Aby to poprawić, niektóre modele kotłów mają wbudowany minizasobnik.
Kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem. W takim układzie zbiornik na ciepłą wodę może być wiszący lub stojący pod kotłem albo obok niego. Zasobnik o pojemności 100 l umożliwia jednoczesny pobór wody w dwóch łazienkach.
Jednofunkcyjny z zasobnikiem w jednej obudowie. Taki kocioł nazywa się popularnie wieżą ewentualnie lodówką. W zestawie znajdują się: zbiornik, pompa obiegowa oraz zbiorcze naczynie przeponowe.
Ile kosztuje ogrzewanie kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny?
Aby oszacować koszty ogrzewania gazowym kotłem kondensacyjnym przyjmujemy, następujące założenia:
- dom jest dobrze ocieplony, jego powierzchnia wynosi 150 m2, zamieszkuje go czteroosobowa rodzina;
- średnia cena gazu ziemnego to 2,2 zł/m3 (cena z opłatami tj. przesyłową i zmienną, stawki różnią się u poszczególnych dostawców);
- wartość opałowa gazu ziemnego – 35 MJ/m3.
Z obliczeń przeprowadzonych przez specjalistów z branży wynika, że jeśli zastosujemy nowoczesny kocioł kondensacyjny na gaz ziemny, to orientacyjny roczny koszt ogrzewania wspomnianego wyżej przykładowego domu nie powinien przekroczyć 2 tys. zł (1982 zł).
Ogrzewanie gazem zimnym nie jest jedynym sposobem ogrzewania domu. W kolejnych artykułach przedstawimy inne paliwa, a także urządzenia grzewcze czerpiące ciepło z energii odnawialnej.
Konsultacja: Stefan Żuchowski, inżynier ds. inwestycji i projektu OZE
Autor: Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu