Znalezienie kupca na dom oraz czas przebiegu samej transakcji uzależnione są od wielu zmiennych. Niekiedy udaje się sfinalizować sprzedaż nieruchomości już po kilku miesiącach, ale czasami trwa to nawet kilka lat. Sprawdziliśmy, jakie czynniki mają wpływ na to, że jedne domy sprzedają się szybciej, a inne znacznie dłużej.
flo pappert / unsplash.com
Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów przy sprzedaży nieruchomości jest jej cena, która powinna zostać dobrana w sposób optymalny do jej wartości. Równie istotna jest wielkość popytu w danym momencie na rynku. Ponadto właściciel domu powinien zadbać o odpowiednią prezentację swojej oferty na portalu ogłoszeniowym. Nie bez znaczenia są zatem dobrej jakości zdjęcia oraz dokładny opis nieruchomości. Specjaliści z branży zwracają także uwagę na szereg innych kwestii.
Co wydłuża czas sprzedaży domu?
Znacznie trudniej znaleźć kupca, jeśli budynek wymaga remontu. Takie prace jak renowacja dachu, konieczność ocieplenia ścian, wymiana okien czy modernizacja instalacji grzewczej wiążą się z dużymi nakładami finansowymi dla nabywcy.
Zdaniem Pawła Wysockiego kierownika zespołu White Wood Nieruchomości długo lub bardzo długo sprzedają się również domy nietypowe, czyli np. duże o powierzchni 350 m2 i większe. Ich cena z reguły jest dość wysoka, więc taka oferta nie trafia do przeciętnego klienta. W efekcie czas potrzebny na sprzedaż tego typu nieruchomości przekracza 12 miesięcy. Oczywiście cena czyni cuda i nawet niestandardowy dom można sprzedać bardzo szybko, ale będzie to miało odzwierciedlenie w jego uzyskanej wartości.
Z kolei Wiesław Jankowski prezes Awikom Nieruchomości na długi czas sprzedaży domu mogą mieć wpływ takie elementy jak niekorzystny układ pomieszczeń np. amfilada (wnętrza usytuowane są w jednej linii i połączone drzwiami), widoczne pęknięcia ścian lub zawilgocenia na nich. Ponadto, podkreśla także to, że całość transakcji będzie znacznie dłuższa, jeśli nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny – np. dom obciążony jest hipoteką.
Co przyśpieszy sprzedaż domu?
Dla wielu nabywców, poza dobrym stanem technicznym budynku, równie ważna jest jego atrakcyjna lokalizacja umożliwiająca na przykład szybki dojazd do pracy; liczy się także bliskość szkoły, przedszkola i sklepów.
erik mclean / unsplash.com
Potwierdza tę opinię Paweł Wysocki – najszybciej i najdrożej sprzedają się domy, których stan techniczny oraz wyposażenie nie budzą wątpliwości. Trzeba więc najpierw usunąć wszystkie usterki, wyrzucić niepotrzebne rzeczy, gruntownie odświeżyć pomieszczenia i dopiero dać ogłoszenie. Nierzadko, takie przygotowanie nieruchomości pozwala uzyskać cenę wyższą niż pierwotnie zakładana. Ponadto ekspert podpowiada, że należy umożliwić prezentację nieruchomości bez obecności właściciela, aby kupujący mógł poczuć się w niej, jak w swoim własnym domu.
Drugim kluczowym argumentem jest lokalizacja, dlatego najbardziej pożądane są domy znajdujące się blisko centrum miasta lub z bardzo dobrym dojazdem do niego. Najlepiej, jeśli wraz z bliskością centrum, w parze idzie bliskość terenów zielonych.
Wiesław Jankowski także przyznaje, że dobrze skalkulowana cena, interesująca okolica oraz wykonana termomodernizacja domu umożliwia jego szybszą sprzedaż. Poza tym całość transakcji jest znacznie prostsza, gdy ze strony obecnego właściciela brak jest jakichkolwiek obciążeń na nieruchomości, a kupujący nabywa dom za gotówkę.
Sprzedaż z agencją nieruchomości czy samemu
Właściciel domu może m.in. z uwagi na koszty podjąć się samodzielnej sprzedaży domu. Przykładowo na portalach internetowych bez kłopotu znajdziemy ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości podobnych do naszych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podane tam ceny to tzw. ceny ofertowe, które zazwyczaj są wyższe niż transakcyjne, czyli uzyskiwane w rzeczywistości przy sprzedaży.
Obaj eksperci zauważają jednak, że współpraca z pośrednikiem nie tylko skraca czas sprzedaży nieruchomości, ale pozwala również uniknąć wielu, z pozoru niewielkich błędów, które mogą jednak przyczynić się w efekcie końcowym do niepotrzebnych kłopotów i straty pieniędzy. Ponadto dzięki współpracy z osobą zajmującą się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami poszerzamy zdecydowanie wachlarz kanałów sprzedaży.
Sprawny i kompetentny pośrednik – zdaniem Pawła Wysockiego – jest osobą swobodnie poruszającą się w wielu zagadnieniach, stanowiąc niejako “oczko” przez które przechodzi wiele nici, co odróżnia go od większości klientów będących na co dzień poza branżą. Ponadto Wiesław Jankowski podkreśla, że doświadczone i rzetelne biuro gwarantuje bezpieczeństwo transakcji obu zainteresowanym stronom.
Autor:Beata Zielińska
Źródło patrz LINK
Artykuł pochodzi z portalu