Gdynia jest najbardziej EKO w Polsce! Jak wygląda sytuacja w pozostałych miastach?

Gdynia jest najbardziej EKO w Polsce! Jak wygląda sytuacja w pozostałych miastach?

5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, inicjatywa na rzecz naszej planety jest obchodzona
w ponad 100 krajach świata. Postępująca urbanizacja wypiera tereny zielone,
a rzeczywistość miejska powoli staje się naszym głównym środowiskiem życiowym, dlatego warto pomyśleć o ochronie i kultywacji najbliższej nam zieleni. Każdy może przyłączyć się do obchodów na własną rękę, zaczynając od swojego domu czy podwórka, wprowadzając w życie nawyki chroniące środowisko.

Otodom zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast jak oceniają działania związane z ekologią w swojej okolicy. Ankietowani zostali zapytani czy w pobliżu jest dużo zieleni, oraz jak oceniają poziom hałasu i jakość powietrza (smog). Dzisiaj prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii ekologia, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. 

W ostatnich latach słowo „ekologia” przestało być dalekim, abstrakcyjnym pojęciem. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska i dostrzegają, że poziom smogu czy hałasu wprost przekładają się na jakość życia. Coraz bardziej istotnym kryterium przy wyborze nieruchomości staje się bliskość terenów zielonych bądź czystość powietrza. Sprawdziliśmy więc, które miasto w Polsce zdaniem mieszkańców jest najbardziej ekologiczne. Oto wyniki naszego raportu!

Nadmorskie miasta na podium

Te same pytania – o zieleń, czystość powietrza i hałas, zadaliśmy w 12 miastach, a Gdynia zajęła pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce! Średnia ocena jaka padła w tym mieście to 3,73 i jest o włos wyższa od oceny wystawionej swojej okolicy przez mieszkańców Gdańska (3,72). Na podium znalazł się również Szczecin (3,65), a najmniej ekologicznym miastem okazał się oceniony na 3,11 Kraków.

Pozytywne odczucia mieszkańców Gdyni potwierdzają nagrody. W ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto w 2017 roku Gdynia przyćmiła pozostałe polskie miasta, wygrywając w trzech z pięciu kategorii: mobilności zrównoważonej, gospodarce odpadami i efektywności energetycznej budynków, zaś rok później Gdynia została uhonorowana wyróżnieniem
w kategorii: gospodarka o obiegu zamkniętym wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Za tymi nagrodami kryją się konkretne działania miasta, jak na przykład dążenie do termomodernizacji budynków publicznych i prywatnych, wdrożenie systemu monitorowania zużycia energii, działania wspierające segregację śmieci. Gdynia może poszczycić się również dobrymi pomiarami stanu powietrza, na początku 2020 roku w Trójmieście stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 kształtuje się jako najniższe w Polsce.

Wyniki Rankingu Dzielnic Otodom wskazują, że Gdynia jest najlepiej oceniana przez mieszkańców pod względem ekologii. Warto zaznaczyć, że między pierwszym, a ostatnim miejscem w rankingu różnica wyniosła 0,62 punktu.

Ranking dzielnic Ekologia

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1 Gdynia 3,73

2 Gdańsk 3,72

3Szczecin 3 ,65

4 Białystok 3,63

5 Lublin 3,56

6 Bydgoszcz 3,46

7 Poznań 3,37

8 Warszawa 3,32

9 Katowice 3,27

9 Łódź 3,27

10 Wrocław 3,19

11 Kraków 3,11

Smukała-Opławiec-Janowo najwyżej ocenioną dzielnicą w Polsce

Najlepszą dzielnicą w zestawieniu ogólnopolskim okazała się Smukała-Opławiec-Janowo
w Bydgoszczy. Zdaniem respondentów to wręcz idealna lokalizacja dla osób szukających ciszy, spokoju oraz pragnących mieszkać blisko natury. 

Dzielnica Smukała-Opławiec-Janowo została oceniona na imponujące 4,52 punktu na
5 możliwych do zdobycia. Smukała i Opławiec to osiedla pięknych rezydencji i domów jednorodzinnych. Dbałość o ekologię jest tam znacznie wyższa, niż w miejscach, gdzie dominują kamienice. Jest to jednocześnie dzielnica cicha i zielona, co razem przyczyniło się do tak wysokiej oceny – komentuje Sabina Libera, Libera Nieruchomości.

Warto zauważyć, że w rankingu ogólnopolskim dzielnica Smukała-Opławiec-Janowo
z Bydgoszczy znalazła się na pierwszym miejscu, ale poza tym w pierwszej dziesiątce są przede wszystkim dzielnice z pierwszych trzech zwycięskich miast:

1 Bydgoszcz, Smukała-Opławiec-Janowo: 4,52

2 Szczecin, Kijewo: 4,38

2 Szczecin, Osów: 4,38

3 Gdańsk, Brzeźno: 4,35

4 Szczecin, Bukowe-Klęskowo: 4,32

5 Gdańsk, VII Dwór: 4,31

6 Białystok, Dojlidy Górne: 4,30

7 Gdańsk, Żabianka: 4,19

8 Gdynia, Pustki-Demptowo: 4,18

9 Gdynia, Chwarzno-Wiczlino: 4,17

10 Szczecin, Warszewo: 4,16

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Sprawdź wyniki w miastach:

Wkrótce nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Autor: otodom

Link do artykułu

 

Udostępnij
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Bądź na bieżąco

Więcej artykułów

Umowa o dożywocie. Co senior zyskuje, a co traci?

Cytat “Z danych GUS wynika, że ok. 80 proc. polskich seniorów posiada na własność mieszkanie lub dom. Taka nieruchomość może być przedmiotem umowy o dożywocie, o ile senior zdecyduje się na hipotekę odwróconą. Na mocy umowy emeryt będzie mógł przenieść prawo własności do nieruchomości (np. na fundusz hipoteczny) i otrzymywać w zamian świadczenia pieniężne wypłacane dożywotnio. Warto jednak pochylić się nad umową dożywocia i przeanalizować zapisy dotyczące nieruchomości. Co senior zyska a z czego zrezygnuje w momencie podpisania umowy? Na jakich zasadach będzie mógł mieszkać w nieruchomości? Czy będzie mógł podnająć komuś pokój? Kto będzie musiał robić przeglądy techniczne, okresowe remonty, na kim będą spoczywały opłaty za czynsz i podatek od nieruchomości? Podpowiadamy.”

Przeczytaj więcej »